Czy alergia zwiększa ryzyko wystąpienia depresji?

Do tej pory o depresji wspominano w kontekście problemów rodzinnych, zawodowych i towarzyszącego im  stresu.  Choć wspomniane czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia choroby, niewiele osób wie, iż „choroba duszy” bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie za sprawą genów. Błędy w materiale genetycznym przyczyniają się do niedostatecznej syntezy dwóch związków: serotoniny i noradrenaliny, które pełnią rolę neuroprzekaźników.

Jak społeczeństwo postrzega chorych na depresję?

Choć do depresji coraz częściej przyznają się utalentowani aktorzy i sportowcy, vide wywiad z Justyną Kowalczyk, choroba ta wciąż bywa postrzegana negatywnie. O osobach, które zmagają się z tą przypadłością, zwykło się mawiać, że są słabsze, nadwrażliwe i nie potrafią sobie radzić z trudnymi emocjami.

Stany zapalne przyczyną depresji?

Problemowi depresji postanowił bliżej przyjrzeć się naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Przeprowadził on badania, które przyniosły zaskakujące wyniki.  George Slavich wykazał, iż stany zapalne w organizmie mogą przyczynić się do wystąpienia depresji.  Do przeprowadzenia szczegółowych badań skłoniły naukowca obserwacje osób cierpiących na grypę.  Gdy zmagamy się z tą przypadłością, czujemy się rozbici, osowiali, pozbawieni energii i sił do działania.  Slavich zauważył, że symptomy grypy są bardzo podobne do objawów depresji.

 Czy alergia zwiększa ryzyko wystąpienia depresji?

Wbrew pozorom stany zapalne nie są niczym złym, stanowią one jeden z naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.  Gdy do naszego ustroju przedostają się patogeny, układ odpornościowy uruchamia kaskadę reakcji, które mają na celu unieszkodliwić bakterie i wirusy. Na początku infekcji białe krwinki uwalniają cytokiny, które są aktywatorem stanu zapalnego w organizmie.  Gdy wróg zostanie pokonany, stężenie cytokin spada i wszystko wraca do normy.

Co wspólnego z depresją ma alergia?

W przypadku chorób autoimmunologicznych mamy do czynienia z chronicznym stanem zapalnym, który odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu.  Oznacza to, iż na rozwój depresji w sposób szczególny są narażone osoby, które zmagają się z alergią, chorobą Hashimoto i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W rozwoju depresji  u osób cierpiących na alergię czy atopowe zapalenie skóry niebagatelną rolę odgrywa też świadomość, iż mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, która częściowo nas ogranicza. Ponadto zmiany skórne nierzadko obniżają naszą samoocenę i sprawiają, że czujemy się mało  atrakcyjni. Badania George`a Slavicha rzucają nowe światło na depresję i mogą okazać się pomocne w opracowywaniu  skutecznych metod leczenia.

Irmina