ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak ulżyć nosowi, gdy dokucza ci alergia sezonowa?

katar

Wiosna zdaniem wielu to najpiękniejsza pora roku, przyroda, która budzi się do życia, zachęca do działania i pokonywania własnych ograniczeń.  Niestety, nie dla wszystkich jest łaskawa. Osoby uczulone na pyłki wiosną zmagają się z dokuczliwym objawami alergii, w tym katarem siennym i łzawieniem oczu.  W jaki sposób można złagodzić wspomniane dolegliwości?

Gdy uczulają cię pyłki…

Wraz z nastaniem wiosny stężenie pyłków w powietrzu gwałtownie wzrasta. Mogłoby się wydawać, że osoby, które mieszkają z dala od lasów, parków i ogrodów nie powinny odczuwać dokuczliwych objawów alergii sezonowej. Warto jednak pamiętać, iż pyłki są przenoszone przez wiatr na duże odległości.  Uczulenie zazwyczaj manifestuje się napadowym kichaniem, wodnistym długo utrzymującym się katarem, łzawieniem i przekrwieniem oczu.

Zazwyczaj  objawy alergii na pyłki utrzymuje się od dwóch do sześciu tygodni. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie tylko wiosna jest trudnym okresem dla alergików. Wszystko zależy od pyłku, który uczula daną osobę.  Niektóre rośliny, np. chwasty, zaczynają pylić późnym latem, a kończą wczesną jesienią.

Jak ulżyć nosowi, gdy dokucza ci alergia sezonowa?

Uczulenie na pyłki może ujawnić się w każdym wieku, zdarza się, iż pierwsze objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, ale choroba może zaatakować również osoby po 50. roku życia, które nigdy wcześniej nie borykały się z alergią.  Objawy  różnią się stopniem nasilenia. U niektórych osób  alergia sezonowa manifestuje się zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, podczas gdy inni uskarżają się na dokuczliwy katar i kaszel. W miarę upływu czasu przebieg choroby może ulec zaostrzeniu lub złagodzeniu.

Jak odróżnić alergię sezonową od przeziębienia?

Uczulenie na pyłki często bywa mylone ze zwykłym przeziębieniem. Jak odróżnić te dwie przypadłości? W przypadku alergii katar i kaszel pojawiają się w okresie zwiększonej ekspozycji na pyłki, czyli podczas spaceru w lesie, pikniku itp.  Jeśli objawy ustępują po powrocie do domu, kąpieli i zmianie ubrań, to prawdopodobnie mamy do czynienia z uczuleniem.  Ponadto katar alergiczny charakteryzuje się rzadszą konsystencją od tego, który towarzyszy przeziębieniu.

Z poradnika alergika – jak złagodzić objawy uczulenia na pyłki?

Choć objawy alergii sezonowych są dokuczliwe, istnieją sposoby, które pozwalają złagodzić przebieg choroby.  Jakich zaleceń powinna przestrzegać osoba uczulona na pyłki? Przede wszystkim każdy, kto podejrzewa, iż boryka się z alergią na pyłki, powinien zweryfikować swoją hipotezę w poradni alergologicznej. Specjalista skieruje nas  na testy alergiczne i przepisze leki łagodzące uciążliwe dolegliwości.  Warto jednak pamiętać, iż o odstawieniu medykamentów decyduje lekarz, nie należy tego robić na własną rękę.  Systematycznie wzrasta popularność medycyny alternatywnej, która oferuje szeroki wachlarz usług. Polskie Towarzystwo Alergologiczne stanowczo odradza jednak zwalczanie alergii przy pomocy niekonwencjonalnych metod, ponieważ są one nieskuteczne i nierzadko niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia.

Jak ulżyć nosowi, gdy dokucza ci alergia sezonowa?

W łagodzeniu kataru siennego niezwykle istotną rolę odgrywają również proste, codzienne czynności.  Po powrocie do domu należy  zmienić ubranie, ponieważ na materiale często osadzają się alergeny, potencjalnym rezerwuarem pyłków są również włosy i skóra.  Choć te czynności nie rozwiązują całkowicie problemu, pozwalają zredukować ilość alergenów i tym samą redukują objawy alergii.

Męczy cię uporczywy katar i zapalenie spojówek? Ulgę przyniosą ci leki antyhistaminowe, należy jednak pamiętać, iż zwalczają one wyłącznie objawy choroby. Na rynku można znaleźć krople do oczu i nosa skierowane do alergików. Choć wiele z nich można kupić bez recepty,  ich przyjmowanie warto skonsultować ze specjalistą.

Dorota