PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Czy biura podróży i linie lotnicze są przyjazne alergikom?

podróż z alergią

Skuszeni setkami ofert first minute i obecnie last minute decydujemy się pospieszne na skorzystanie z super okazji, m.in. z bonusami z ofert grupowej sprzedaży, nie zastanawiając się czy wybrane miejsce, atrakcyjnie wyglądające na zdjęciach w Internecie oby na pewno spełni oczekiwania alergika. Czy to z alergią pokarmową czy choćby alergią na kurz.

Poza ofertami sanatoryjnymi, zorganizowanymi pakietami dla dzieci (obozy i kolonie) czy turnusami 7-14-dniowymi dla dorosłych trudno znaleźć wśród katalogowych propozycji wyjazdów do Grecji, Tunezji czy Hiszpanii cokolwiek wzmiankowanego dla alergików.

Rzadko spotkamy ludzi kompetentnych i pomocnych np. w biurach podróży, którzy znajdą nam nocleg w miejscu z kuchnią w pełni nas satysfakcjonującą czy hotelik na Santorini przystosowany dla alergików. Czy zatem jedynym rozwiązaniem jest konieczność ponoszenia wysokich kosztów podróży samolotem na własną rękę i znalezienie noclegów w miejscu, które sami odnajdziemy w Internecie?

podróż z alergiąNie warto polegać tylko na poczcie elektronicznej i opisach na witrynach właścicieli obiektów Szczególnie zbiorcze oferty (np. na stronach miast) rzadko są weryfikowane i aktualizowane, rozsądek nakazuje wykonanie rozmowy telefonicznej i ustalenie wszystkich kwestii z menedżerem hotelu czy właścicielem obiektu.

W samolocie

Czy wybieramy się na rodzinne wakacje czy jedynie na krótki wyjazd służbowy potężne zasoby Internetu okazują się całkiem niewystarczające. O ile hotele wyższej klasy bywają coraz częściej pomocne w przypadku alergii pokarmowych, o tyle linie lotnicze mają do zaoferowania na ogół jedynie jeden posiłek wegetariański, jako alternatywę dla głównej oferty na pokładzie.

Niektóre linie lotnicze – po wczesnym zgłoszeniu problemów pokarmowych – może dostosować posiłki do naszych potrzeb – w wersji bezglutenowej, bez laktozy, wegańskiej. Ale czy na pewno nie będziemy podczas takiej podróży głodni?

Problemy Last Minute

Tego typu oferta może nie wchodzić w grę – większość profesjonalnych biur podróży – o ile podejmie się nam pomóc – prosi o kilka tygodni (do 2 miesięcy) na dostosowanie indywidualnych wymogów dietetycznych. Na stronach poświęconych np. celiakii (takich jak celiakia.nom.pl czy celiakia.pl) można znaleźć oferty wczasowe dla osób z dietą bezglutenową. Nie jest to jednak oferta egzotyczna, a rodzima.

Ale na witrynach stowarzyszeń dla bezglutenowców w krajach, do których się udajemy takie informacje powinny być dostępne, tam też są kompetentne osoby, które powinny nam drogą mailową udostępnić potrzebne informacje o restauracjach i obiektach noclegowych dla osób z różnymi rodzajami alergii.
Warto mieć świadomość ile żywności dietetycznej musimy zabrać ze sobą i czy na pewno do wszystkich krajów przewieziemy ją na pokładzie samolotu bez problemów.

podróż z alergiąWarto wziąć zawsze na drogę bezpieczne dla naszego organizmu przekąski oraz spisane informacje w języku kraju, do którego się udajemy co konkretnie nam dolega. Oczywiście na pierwszym miejscu trzeba pamiętać o zabraniu ubezpieczenia zdrowotnego oraz namiarów adresowych i telefonicznych na lekarzy alergologów na miejscu.

Problem z celnikami na lotnisku

Jeśli zastrzyk z adrenaliny i lekarstwa na alergię są nam nieodzowne pamiętajmy o tym, że mogą być problemem w konfrontacji z celnikami.

Dlatego tak istotne jest trzymanie ich przy sobie wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, z instrukcją użytkowania, które można pokazać na lotnisku, bez narażanie się na stres – to my mamy udowodnić, że medykamenty, które mamy przy sobie są wiarygodne.
Trzeba też mieć przy sobie opis przypadłości w lokalnym języku – i dla celników i dla lekarza.

Dożywianie na trasie

Nie ma co liczyć na nabycie na dworcach kolejowych, w barach przydrożnych czy lotniskach żywności dla alergików, dlatego powinniśmy przygotować ją na drogę i to nawet uwzględniając opóźnienia w podróży.