DOM ALERGIKA Życie z alergią

Czy balkon to miejsce dla alergika?

Balkon dla alergika

Czy jest bezpieczny? Czy możemy go urządzić tak, żeby spędzać na nim każdą wolną chwilę, kiedy tylko mamy na to ochotę? Dla wielu z nas balkon to namiastka wymarzonego ogrodu, jedyna możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu.

Jak urządzić balkon?

Ładnie i przytulnie, ale przede wszystkim – bezpiecznie. Jak w domu, tak i tutaj ściany i balustradę pomalujemy bezpiecznymi farbami, bez szkodliwych dodatków takich jak np. amoniak. Koniecznie rozcieńczanymi wodą. Wszelkie rozpuszczalniki są zakazane.

Czy to będzie farba emulsyjna czy akrylowa – nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby nie pachniała zbyt długo ani zbyt mocno. Co prawda pomalowane powierzchnie są na zewnątrz, ale drzwi balkonowe nie są tak szczelne, żeby nas zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodliwymi zapachami w domu.

Czy balkon to miejsce dla alergika?I jeszcze musimy pamiętać o tym, żeby farba, którą zastosujemy nie ułatwiała rozwoju naszym ukochanym grzybom i pleśniom. Wszystkie konieczne informacje można znaleźć na opakowaniach, albo uzyskać od miłego sprzedawcy w sklepie.

Na podłogę balkonu bezpiecznie jest położyć płytki. Ładnie wyglądają, łatwo je zamieść i co najważniejsze – łatwo zmyć. W gorące dni przyjemnie bije od nich chłód.

Jakie rośliny na balkonie alergika?

Tu właściwie mamy pełną dowolność. Kwiaty nie są wiatropylne, więc raczej nic nam z ich strony nie grozi. Unikajmy tych, o których wiemy, że na nas źle wpływają. Tych intensywnie pachnących nie mieszajmy ze sobą.

I może by zrobić specjalną kratkę na coś pnącego? Zasłoni nas od hałasu i niepożądanych spojrzeń, zatrzyma trochę kurzu i stworzy osłonę przed słońcem w upalny dzień.

A jeśli jednak obawiamy się kwiatów możemy zdecydować się na posadzenie iglaków w donicach. Wyglądają efektownie i są modne. Co prawda wytwarzają nieco drobnego pyłku, jednak nie jest on silnie uczulający dla większości alergików, z wyjątkiem roślin z rodziny cyprysowatych. Wybór zależy tak naprawdę od naszej reakcji na konkretne rośliny. Pamiętajmy tez, że pleśnie rozwijają się tam, gdzie mamy często użyźniane podłoże, torfowe, kompostowe, a nie żwirowe czy piaskowe.

Nie bez znaczenia jest też czy kwiaty umiejscowimy z słonecznym czy mocno zacienionym miejscu na balkonie. W cieniu bowiem rozwijają się szybko choroby grzybowe, które także zniszczą osłabione brakiem słońca rośliny.

Czy balkon to miejsce dla alergika?

Lepiej też zastąpić rośliny o długich, zwisających łodygach i pędach tymi, które nie wymagają dużych doniczek i dużo ziemi, często podlewanej. powinny być sadzone tylko w większych pojemnikach. Gatunki mające dużo liści i kwiatów muszą mieć pod dostatkiem wody i soli mineralnych, a to oznacza zapewnienie im dużej ilości ziemi, co nie jest zdrowe dla alergików.

A kiedy już balkon mamy urządzony?

Wcześnie rano, po deszczu unoszących się pyłków jest najmniej. To nasz czas.

Z balkonu do domu mamy blisko, więc szybko możemy się schronić w bezpiecznym miejscu w razie zagrożenia.
A śniadanie w niedzielny poranek wśród kwiatów – bezcenne.