Co zaostrza przebieg AZS

Atopowe zapalenie skóry to coraz częściej spotykana przypadłość. Jest to schorzenie o podłożu dermatologicznym, które wykazuje bliski związek z alergią. U osób dotkniętych tą przypadłością pojawia się egzema, skóra staje się czerwona, sucha, szorstka i swędząca. Może też pojawić się pieczenie. Co zaostrza przebieg AZS?

Gorące kąpiele zaostrzają przebieg AZS

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, powinny unikać gorących kąpieli. W ich przypadku lepiej sprawdzi się prysznic w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Niestety, wysoka temperatura wody może potęgować zaczerwienienie i pieczenie skóry dotkniętej egzemą. Warto to mieć na uwadze.

Silnie perfumowane kosmetyki nie są dobre przy atopowym zapaleniu skóry

W sklepach aż roi się od pięknie pachnących balsamów i kremów. Woń ta często nasuwa skojarzenia z ekskluzywnymi perfumami i ma zachęcać do regularnego stosowania kosmetyków. Niestety, nadmiar komponentów zapachowych może zaostrzać przebieg atopowego zapalenia skóry. Substancje zapachowe należą bowiem do często spotykanych alergenów, a to właśnie one powodują powstanie zmian atopowych.

Silne detergenty w kosmetykach do mycia ciała

Żele pod prysznic często zawierają silne detergenty. Te nie tylko mogą podrażniać skórę, ale też pozbawiają ją naturalnej bariery hydrolipidowej, przez co staje się ona podatna na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W związku z tym, jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, lepiej sięgaj po delikatne pianki i mleczka do mycia ciała opracowane z myślą o alergikach.

Noszenie obcisłych ubrań a atopowe zapalenie skóry

Jeśli masz egzemę na rękach i założysz obcisłą bluzkę z długim rękawem, to ta będzie drażniła mechanicznie zmiany atopowe. Warto o tym pamiętać i postawić na ubrania o nieco luźniejszym kroju, które nie przylegają bezpośrednio do ciała i nie powodują tarcia.

Pranie ubrań w zwykłych proszkach nie jest wskazane przy AZS

Atopowe zapalenie skóry powinno nas skłonić do zakupu specjalistycznych proszków i płynów do prania. Te powinny bazować na łagodnych substancjach powierzchniowo czynnych, które oderwą cząstki brudu z naszej odzieży.

Sezon grzewczy to horror dla atopika

Suche i ciepłe powietrze nie sprzyja skórze atopowej. Przyczynia się do odparowania z niej wody, co tylko pogłębia uczucie suchości i szorstkości. Jeśli cierpisz na AZS, stosuj emolienty, które natłuszczają skórę, pozostawiając na niej powłoczkę, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody.

Wiatr i mróz przy AZS

Zmiany atopowe nasilać mogą także niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wiatr czy mróz. Skóra atopowa jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej w postaci warstwy hydrolipidowej, dlatego wiatr i mróz mogą jej bardzo zaszkodzić. Aby nie pogorszyć jej kondycji, przed wyjściem z domu nakładaj dermokosmetyki na bazie emolientów, które odtworzą barierę hydrolipidową i zawsze pamiętaj o noszeniu ciepłych rękawiczek.