Co szkodzi osobom wysoko wrażliwym
Allef Vinicius z Unsplash

Wysoka wrażliwość sensoryczna to cecha uwarunkowana genetycznie, którą przejawia 15-30% populacji. Nie jest to choroba, lecz osoby, które ją posiadają, łatwiej ulegają przebodźcowaniu i kontenerują negatywne emocje. Ponadto wykazują zwiększoną tendencję do snucia czarnych scenariuszy. W naszym artykule podpowiadamy, co szkodzi osobom wysoko wrażliwym.

Spis treści:

  1. Newsy z rana a wysoka wrażliwość
  2. Co szkodzi osobom wysoko wrażliwym? Oglądanie telewizji
  3. Wysoka wrażliwość sensoryczna a czytanie kryminałów
  4. Nadmiar bodźców a zmęczenie psychiczne
  5. Jak nadmiar obowiązków wpływa na osoby wysoko wrażliwe?
  6. Jak na nadmiar oczekiwań reagują osoby wrażliwe?
  7. Wysoka wrażliwość sensoryczna a chaos

Newsy z rana a wysoka wrażliwość

Wysoka wrażliwość czyni nas niezwykle wyczulonymi na cierpienie innych ludzi. Empatia, choć sprzyja współodczuwaniu i postępowaniu według zasady: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, to ma też swoje wady. Jedną z nich jest kontenerowanie emocji. Newsy w mediach mają charakter sensacyjny. Zazwyczaj koncentrują się na tym, co złe i wywołujące lęk, aniżeli dobre i rodzące poczucie bezpieczeństwa. Wiadomości w telewizji i internecie skupiają się na wojnie, biedzie, gwałtach i dzieciobójstwie. Można zatem odnieść wrażenie, że świat to niebezpieczne miejsce. Na stany lękowe w sposób szczególny narażone są osoby wysoko wrażliwe. Powinny one unikać newsów dla własnego bezpieczeństwa. Zapoznawanie się z nimi z samego rana odbiera energię potrzebną do pracy i normalnego funkcjonowania.

Co szkodzi osobom wysoko wrażliwym? Oglądanie telewizji

Oglądanie telewizji, seriali czy filmów nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdy stwierdzono u nas wysoką wrażliwość sensoryczną. To, co serwuje się widzom, często także jest utrzymane w sensacyjnym klimacie. Najlepiej sprzedaje się ludzka tragedia.  Ukazanie historii zgwałconej kobiety, jednostki z zaburzeniem osobowości borderline czy depresją afektywną dwubiegunową, bardzo mocno obciąża osoby wrażliwe. Uruchamia w nich empatię, ale też generuje zmęczenie psychiczne. W związku z tym warto unikać telewizji dla własnego zdrowia mentalnego.

Wysoka wrażliwość sensoryczna a czytanie kryminałów

Nie tylko zdjęcia czy filmy wideo przerażają osoby wrażliwe. Także czytanie kryminałów, thrillerów czy książek poświęconych psychopatom narusza kruchą równowagę wewnętrzną. Wysoka wrażliwość sensoryczna czyni nas podatnymi na emocje, w tym negatywne, które zioną ze stron tego rodzaju literatury. Warto sięgać po mniej obciążające tytuły, jednocześnie unikając powieści erotycznych, których fabuła opiera się na nadużyciach seksualnych. Tego typu historie mogą stać się źródłem traumy u osób wysoko wrażliwych.

Nadmiar bodźców a zmęczenie psychiczne

Wysoka wrażliwość układu nerwowego sprawia, że dana jednostka jest niezwykle wyczulona na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Rejestruje każdy hałas, intensywne światła, mocne zapachy etc.  Nadmiar bodźców generuje zmęczenie psychiczne i utrudnia normalne funkcjonowanie.  Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, umawiaj się na spotkania z przyjaciółmi w spokojnych miejscach, gdzie można w ciszy porozmawiać. Unikaj zatłoczonych pubów, w których kłębi się dym. Mocno bowiem odchorujesz wizytę w tego typu lokalu.

Jak nadmiar obowiązków wpływa na osoby wysoko wrażliwe?

Co szkodzi osobom wysoko wrażliwym? Okazuje się, że nadmiar obowiązków. Oczywiście nikt nie lubi być zasypywanym pracą, która zdaje się nie mieć końca. Niemniej osoby wysoko wrażliwe mają duży problem z wyznaczeniem priorytetów. Każde zadanie wydaje im się równie ważne, bo nie chcą nikogo zawieść. Są bardzo obowiązkowe i starannie podchodzą do powierzonych im zadań, ale ich wypełnianie pod presją czasu powoduje stres oraz grozi wypaleniem zawodowym.

Jak na nadmiar oczekiwań reagują osoby wrażliwe?

Wysoka wrażliwość sensoryczna nie sprzyja nadmiarowi. Dotyczy to także sytuacji prywatnych, które na ogół postrzegamy jako miłe i przyjemne. Gdy w tym samym czasie pisze do nas kilka koleżanek i każda oczekuje rady, czujemy się przebodźcowane i przeciążone. Nasz umysł nie lubi szybkiego przeskakiwania z tematu na temat. Potrzebuje chwili, by w pełni przeanalizować dane zagadnienie, później musi przestawić się na inne tory myślenia.

Wysoka wrażliwość sensoryczna a chaos

Chaos to największy wróg osób obdarzonych wysoką wrażliwością. Nie potrafią one działać przy zbyt wielu zmiennych. Ich układ nerwowy musi bowiem jednocześnie przeanalizować różne kwestie, które często zupełnie się ze sobą nie łączą. Także niejasności, brak wyraźnych oczekiwań wzbudza u osób wysoko wrażliwych niepokój. One uwielbiają pracować z konkretnymi wytycznymi i mieć trochę czasu na zastanowienie. Wiele z nich dość szybko i starannie wykonuje swoją pracę. Niemniej przy presji czasu ich zdolność do koncentracji wyraźnie spada, na czym cierpi wydajność pracy. Przełożeni osób wysoko wrażliwych powinni mieć to na uwadze i lepiej rozkładać w czasie powierzone im obowiązki. Takie podejście z pewnością się im zwróci. Osoby wysoko wrażliwe to bowiem świetni pracownicy.