Co powoduje nadmierną senność

Nadmierna senność bywa bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Gdy oczy same nam się zamykają ze zmęczenia, nie potrafimy skupić się na wykonywanej  pracy, a nasz refleks jest dużo gorszy niż zazwyczaj. Co powoduje nadmierną senność?

Przemęczenie organizmu

Nadmierna senność może stanowić bunt organizmu wobec nadmiaru pracy, jaką go obarczamy. Wiele z nas przepracowuje się każdego dnia. W biurze spędzamy więcej godzin, niż powinniśmy. Niektórzy z nas mają też dodatkowe zlecenia, które realizują po godzinach pracy na pełny etat. Wszystko to powoduje przemęczenie organizmu. Pozbawia go sił witalnych i sprawia, że nie potrafimy już normalnie funkcjonować, nawet gdy wypijemy silną kawę.

Nieprzespana noc

Nadmierna senność może stanowić też efekt nieprzespanej nocy. Czasem coś nas tak mocno zdenerwuje przed snem, że potem nie potrafimy już zmrużyć oka. Rano wstajemy do pracy przemęczeni, ze spowolnionym myśleniem. Na niczym nie jesteśmy w stanie skupić swojej uwagi. Wszystko nas rozprasza.

Obfite krwawienie menstruacyjne

Nadmierna senność może pojawić się także w trakcie miesiączki, gdy krwawienie jest bardzo obfite. To w naturalny sposób osłabia nasz organizm, a w dłuższej perspektywie może nawet doprowadzić do anemii, czyli jednostki stanowiącej efekt niedoboru żelaza w organizmie.

Cukrzyca a uczucie zmęczenia

Nadmierne zmęczenie, któremu towarzyszy senność, może też świadczyć o cukrzycy lub insulinooporności. Niestety, czasem w organizmie poziom cukru we krwi utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie. Glukoza nie wnika do wnętrza komórek, gdzie mogłaby zostać zmetabolizowana, co skutkuje przewlekłym brakiem energii.

Choroby tarczycy a nadmierna senność

Także niedoczynność tarczycy może powodować nadmierną senność. Przy tej jednostce chorobowej metabolizm wyraźnie spowalnia, mniej glukozy wchodzi w reakcje biochemiczne, których produktem jest energia niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  W rezultacie osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy czuje się osłabiona, senna i pozbawiona energii.

Niewielka ilość światła dziennego

Jesienią i zimą, kiedy do ziemi dociera stosunkowo niewiele światła słonecznego, a zmrok zapada bardzo szybko, dochodzi do zwiększonej syntezy melatoniny. Te związek chemiczny odpowiada za uczucie senności. Gdy w organizmie jest go za dużo, najchętniej przespalibyśmy cały dzień.