ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Co drugi astmatyk nie panuje nad chorobą

źle leczona astma

Wprawdzie medycyna otwiera przed astmatykami wiele możliwości, połowa z nich nie ma kontroli nad chorobą. Skutki takiego stanu rzeczy są liczne powikłania. Nieleczona astma nie tylko obniża jakość życia pacjenta, ale też stanowi poważne obciążenie dla budżetu.  Osoby, które nie panują nad chorobą,  częściej znajdują się na zwolnieniu lekarskim, a ich praca jest mniej efektywna.

 

Źle leczona astma – obciążenie dla budżetu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż źle leczona lub nieleczona astma generuje czterokrotnie wyższe koszty niż pacjenci,  którzy kontrolują przebieg dychawicy.  Na ten stan rzeczy składa się kilka czynników. Pacjent ze źle leczoną astmą jest często hospitalizowany, toteż jego kariera zawodowa rozwija się wolniej.  Ponadto osoby, które nie panują nad przebiegiem choroby, są narażone na powikłania takie jak zawał mięśnia sercowego, cukrzyca czy niewydolność serca.

źle leczona astma

Co kryje się pod sformułowaniem: „dobrze kontrolowana astma”?  Wprawdzie dychawica jest chorobą nieuleczalną, ale istnieją medykamenty, które wyraźnie łagodzą  towarzyszące jej objawy, czyli napady duszności, kaszlu czy świstów podczas oddychania.  Dzięki nowoczesnym farmaceutykom  można ograniczyć nasilenie dokuczliwych symptomów.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pacjent, u którego opanowano przebieg choroby, wiódł normalne życie.  Nie musi on rezygnować z aktywności sportowej, nauki czy pracy zawodowej.

 

Co drugi Europejczyk nie panuje nad astmą

Wyniki badań przeprowadzonych na terenie Unii Europejskiej są wstrząsające.  Wynika, iż  co drugi astmatyk boryka się z problemem źle leczonej dychawicy.  Mogłoby się wydawać, iż  pod tym względem Europa Zachodnia wypada lepiej, wszak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii opieka medyczna znajduje się na znacznie wyższym poziomie niż w krajach byłego bloku wschodniego. Tymczasem wyniki przeprowadzonych w bogatych krajach są porównywalne z tymi, które zostały przeprowadzone w Polsce.

 

Najczęstsze grzechy astmatyków

Gdzie należy szukać źródeł problemu? Dlaczego połowa Europejczyków nie kontroluje przebiegu astmy?  Istnieje kilka czynników, które należy uwzględnić, analizując to zagadnienie.  Głównym grzechem astmatyków jest nieprzestrzeganie zaleceń specjalistów dotyczących stosowania leków wziewnych. Wielu astmatyków nie potrafi właściwie  korzystać z inhalatorów.  W leczeniu dychawicy kluczową rolę odgrywa eliminacja szkodliwych czynników, do których zaliczamy m.in. dym tytoniowy czy alergeny.

 

Jak uniknąć powikłań astmy?

Jak należy postępować  w przypadku podejrzenia astmy, aby uniknąć wielu groźnych powikłań?  Pierwszy krok stanowi diagnostyka. Należy  przeprowadzić szczegółowe badania, które potwierdzą lub obalą hipotezę, iż pacjent zmaga się z dychawicą.  Aby leczenie astmy było skuteczne, należy sprawdzić, czy chory nie zmaga się z przypadłościami, które mogą osłabiać działanie stosowanych medykamentów.  Lekarz przed przepisaniem stosownych medykamentów, powinien przyjrzeć się historii chorób pacjenta. Niektóre leki przyjmowane na nadciśnienie, cukrzycę itp. mogą wchodzi w interakcje z farmaceutykami zwalczającymi objawy astmy.

Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na astmę? Nie zwlekaj, zapisz się na wizytę u specjalisty.  Wcześnie rozpoznana astma jest znacznie łatwiejsza do opanowania niż jej zaawansowana postać.  Na rynku farmaceutycznym można znaleźć specyfiki, które skutecznie  zwalczają objawy astmy. Pacjent, który przestrzega zaleceń lekarza, nie zmaga się z atakami duszności i funkcjonuje tak samo jak jego zdrowi rówieśnicy.

 

Irmina

Komentarze (3)

Bożena Sampolska

6 lat temu

mam zespół POCHP.Biorę OxodilPPH a po 15min MIflonide od 4lat.Przy najmniejszej czynności męczę się do utraty tchu.Kontrole e u pulmonologa nic nie dają.Karze zażywać i już.Czy to prawda,że komora tlenowa pomaga na to schorzenie?

Maria Złotkowska

6 lat temu

Ten problem niewątpliwie warto nagłaśniać. To smutne, że pomimo dostępności różnych leków, co drugi astmatyk nie panuje nad chorobą…

Edyta Gizińska

6 lat temu

Mam nadzieję, że za raportem i badaniami naukowymi pójdą konkretne działania mające na celu poprawę sytuacji.

Zostaw komentarz