ciążowe dolegliwości

Wszyscy wokół podkreślają, że ciąża to wyjątkowy stan. Owszem, oczekiwanie przyjścia na świat upragnionego dziecka to piękny czas, ale nie może zapomnieć o objawach, które mogą odczuwać kobiety. Ciążowe dolegliwości – jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić?

Ciąża – okres wielu zmian

Planowana czy też nie, każda ciąża wiąże się ze zmianami, zachodzącymi w organizmie i życiu kobiety. Skupiając się na medycznych aspektach, w łonie matki rośnie dziecko, w związku z czym powiększa się brzuch oraz piersi. Kobieta może przybrać nieco kilogramów, co jest jak najbardziej normalne. Zmiany dotyczą hormonów, co odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym. Kobiety mogą odczuwać w trakcie ciąży różne dolegliwości, które są efektem reakcji ich organizmu, na zachodzące w nim zmiany. Nie ma powodów do niepokoju, ale objawy ciąży mogą zmniejszyć komfort codziennego życia. Całe szczęście, że możemy skutecznie z nimi walczyć.

Ciążowe dolegliwości układu pokarmowego

Do typowych dolegliwości ciąży zaliczamy te, które dotyczą układu pokarmowego. Chodzi głównie o wymioty, nudności, zgagi i zaparcia. Kobiety zwykle skarżą się na nudności, na początku ciąży, między 4 a 14 tygodniem. Pojawić się może nadwrażliwość na zapach czy smak danych produktów, jak kawa czy inne intensywne aromaty. Dolegliwości tego typu pojawiają się głównie rano, stąd określenie „poranne mdłości”. Na objawy układu pokarmowego pomaga herbatka imbirowa lub zjedzenie herbatnika jeszcze przed wstaniem z łóżka. Na zgagę i zaparcia sprawdza się błonnik i lekkostrawne posiłki. W czasie ciąży należy pamiętać, że wszelkie leki powinny być stosowane tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, dlatego nawet dostępne bez recepty środki mogą zaszkodzić dziecku, lepiej ich nie stosować. Zabronione są środki przeczyszczające. Herbaty ziołowe i inne naturalne preparaty rozwiążą problem i dolegliwości znikną szybciej, niż myślimy.

Obrzęki, drętwienie i inne objawy

Panie w ciąży mogą odczuwać skutki przybrania na wadze i zatrzymania wody w organizmie, w postaci obrzęków. Zwykle ustępują one na koniec dnia. W tym celu ważna jest dbałość o właściwą dietę, z dużą zawartością białka i soli, która jak wiemy, zatrzymuje wodę. Po urodzeniu dziecka, nadmiar wody zostaje wchłonięty przez tkanki. W przypadku wystąpienia obrzęków na całym ciele, najlepiej zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą świadczyć o chorobie. Do grupy dolegliwości ciążowych zaliczamy także drętwienie kończyn. Nieprzyjemne uczucie jest spowodowane opuchlizną tkanek, które mogą uciskać na nerwy.

W związku ze zmianą wagi i rozciągnięciem skóry na brzuchu, czy piersiach niekiedy pojawiają się rozstępy. Nieestetyczne przebarwienia są dla pań niczym blizny. Ale można im zapobiec oraz zniwelować, te już obecne na skórze. Wystarczy regularnie wcierać w ciało oliwkę lub kosmetyki na rozstępy. Poprawi to elastyczność i gładkość skóry, która szybciej wróci po porodzie do dawnego wyglądu.

kobieta w ciążyKobieta w ciąży może odczuwać większe zmęczenie i senność. Uczucie osłabienia wynika ze zmian hormonalnych i braku żelaza. U pań spodziewających się dziecka, często diagnozowana jest anemia, dlatego zalecane jest większe spożycie wartościowych produktów, bogatych w niezbędne witaminy i minerały.

W razie niepokojących sygnałów, najlepiej zgłosić się do lekarza. Konsultacja z nim na pewno uspokoi ciężarną i wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące pojawiających się dolegliwości.

Katarzyna Antos