sekrety ciąży

Ciąża jest związana z wieloma zmianami i wątpliwościami, które nurtują kobiety. Dziś odkrywamy sekrety ciąży i prezentujemy to, co przyszła mama powinna wiedzieć. Dla nas ciąża nie ma żadnych tajemnic!

Co przyszła mama powinna wiedzieć

Zajście w ciążę i wyczekiwanie na poród, szczególnie pierwszy w życiu, to dla wielu kobiet czas nie tylko szczęścia, ale wielu obaw i niepokoju. Nowe życie, które rośnie w łonie kobiety wzbudza wiele emocji. Podczas ciąży, panie mogą odczuwać różne dolegliwości. Czasem zdarzają się komplikacje. Liczba medycznych terminów może przerażać, dlatego postanowiliśmy zgłębić nieco te pojęcia, które przyszła mama powinna poznać.

Listerioza

Listerioza to choroba, na którą są narażone kobiety w ciąży. Jej objawy przypominają dolegliwości grypy. Chorobą można zarazić się przez spożycie źle przechowywanej żywności. Diagnozuje ją badanie na ilość przeciwciał. Przy zakażeniu, ma ona tendencję wzrostową, w kolejnych trymestrach ciąży. Listeriozę leczy się terapią antybiotykową, jednak choroba występuje w Polsce bardzo rzadko.

Skurcze przepowiadające

Kolejny termin,który kobieta w ciąży powinna dodać do słownika ważnych pojęć, to skurcze przepowiadające. To przygotowanie macicy do porodu. Skurcze tego typu są odczuwalne w okolicach 20. tygodnia ciąży. Nie są powodem do niepokoju, ponieważ ciało kobiety, w taki sposób trenuje do porodu.

Przodujące łożysko

Łożysko umożliwia przemianę materii między matką a dzieckiem. Łożysko przodujące dotyka ujścia szyjki macicy lub je zakrywa. Badanie USG pozwala zaobserwować, jak ułożone jest łożysko. Zwykle z rozwojem ciąży, przesuwa się, co przestaje być powodem do niepokoju przyszłej mamy. Gdy tak się jednak nie stanie, może dojść do krwawienia i przedwczesnego porodu metodą cesarskiego cięcia. Łożysko przodujące centralnie jest wskaźnikiem do decyzji o porodzie przez cesarskie cięcie.

Cytomegalia

Cytomegalia to choroba wirusowa, której objawy przypominają grypę. Jest przenoszona drogą kropelkową. Chorują na nią dzieci. Bywa przyczyną poronienia, przedwczesnego porodu czy wad płodu. Nie można jej wyleczyć, dlatego kobiety zarażone wirusem, powinny w czasie ciąży unikać dużych skupisk dzieci.

Cukrzyca ciężarnych

poródW ciąży można zachorować na cukrzycę. U przyszłej mamy możemy zaobserwować spadek produkcji insuliny, na co wpływ ma łożysko. Dlatego na początku ciąży zawsze sprawdza się poziom glukozy we krwi. Cukrzyca ciężarnych zwykle pojawia się w drugiej połowie ciąży. Zdiagnozowana w ciąży cukrzyca wymaga od kobiety utrzymania diety i regularnych badań poziomu glukozy we krwi.

Katarzyna Antos