nietrzymanie moczu w ciąży

Przyszłe mamy borykają się z wieloma dolegliwościami. Jedne są mniej uciążliwe, a inne bardziej. Nietrzymanie moczu w ciąży to problem wielu kobiet. Dlaczego pojawia się w tym wyjątkowym okresie i jak z nim skutecznie walczyć?

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu, który zwykle następuje w efekcie wysiłku, czy to przy podnoszeniu czegoś, kaszlu lub nawet śmiechu. To problematyczne schorzenie dotyka w dużej mierze kobiety. Przyczyny takiego zaburzenia układu moczowego bywają różne. Jedną z nich jest ciąża. Dlaczego właśnie kobietom oczekującym na poród, często towarzyszy to krępujące schorzenie?

Nietrzymanie moczu w ciąży

Nawet połowa kobiet w ciąży boryka się z problemem nietrzymania moczu. Dla wielu z nich, jest to prawdziwy szok. W końcu ciąża nie jest chorobą, tylko wspaniałym okresem życia, więc wszelkie odstępstwa od normy wydają się abstrakcyjne. Nietrzymanie moczu w ciąży to powszechna przypadłość, ponieważ dziecko w łonie matki, naciska na pęcherz moczowy. Hormony wpływają na mięśnie dna miednicy,które niestety nie są w stanie kontrolować w pełni pęcherza moczowego. W efekcie możemy zaobserwować jego częste,mimowolne opróżnianie. Kobieta nie jest w stanie powstrzymać tego odruchu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zwykle mija tuż po porodzie, ale przez cały okres ciąży, może być bardzo uciążliwe dla kobiety. Na szczęście są sposoby, które pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu. Co warto robić, by go uniknąć?

Sposoby na nietrzymanie moczu w ciąży

Kobieta w ciąży, a nawet ta, planująca zajście w ciążę, powinna regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Mięśnie Kegla są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, więc warto je trenować. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu tych partii mięśni. Możemy wykonywać je dosłownie wszędzie. Ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzono, ale tylko przy zachowaniu systematyczności. Trening mięśni Kegla pozwala także na wzmocnienie doznań seksualnych. Kobieta doceni jego efekty podczas porodu naturalnego, ponieważ wyćwiczone mięśnie dna miednicy, ułatwiają urodzenie dziecka. Dbanie o higienę intymną to równie ważny aspekt, w przypadku nietrzymania moczu. Wtedy łatwo o infekcje, takie jak zapalenie pęcherza moczowego. Nieleczone zapalenie może rozwinąć się w zapalenie nerek, co niesie ryzyko przedwczesnego porodu. Ze względu na zdrowie własne i dziecka, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze przyszłej matce odpowiednie antybiotyki.kobieta w ciąży Kobiety z nietrzymaniem moczu, powinny często chodzić do toalety i pić dużo płynów, zapobiegając tym samym odwodnieniu organizmu. Przy tej krepującej dolegliwości, doskonale sprawdzają się specjalne wkładki, dostępne w aptekach. Zapobiegają rozwojowi bakterii i niwelują nieprzyjemny zapach, przez co kobieta może czuć się komfortowo.

Po urodzeniu dziecka, nietrzymanie moczu zazwyczaj mija, ale zdarzają się przypadki, kiedy objawy wciąż się utrzymują. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas poddanie się jednej z terapii leczenia tego schorzenia, którą dostosuje nam lekarz.

Katarzyna Antos