Chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka może być niepokojącym objawem dla wielu rodziców. Trzeba jednak do tej przypadłości podejść na spokojnie, gdyż może okazać, że nie jest niebezpieczna. Lepiej dowiedzieć się więcej na temat chrapania i stale obserwować dziecko. Tylko trzymanie ręki na pulsie pozwoli na to, by wyłapać chrapanie, które może być niebezpieczne.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to charakterystyczny odgłos wydawany podczas snu. Choć kojarzy się on zazwyczaj z dorosłymi, to u dzieci także może występować. Nie ma żadnej granicy wieku. Może się ono pojawić u niemowląt, a niejednokrotnie może towarzyszyć także nastolatkom w okresie dojrzewania. Niemniej jego objawy mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Zwykle wiążą się ona z dolegliwościami układu oddechowego, choć nie jest to reguła.

Objawy chrapania u dzieci

Chrapanie u dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich są problemy z migdałkami, m.in. przerost migdałków, ich powiększenie, a także przerost migdałka gardłowego, czyli dolegliwość nazywana potocznie trzecim migdałem. Częstą przyczyną chrapania u młodszych dzieci jest także wiotkość krtani u dzieci, które nie skończyły jeszcze dwóch lat. Do tego wieku rozwija się jeszcze i może powodować utrudnienie w przepływie powietrza. Alergie mogą powodować trudności z oddychaniem w nocy, a to może być przyczyną chrapania i zatykania dróg oddechowych podczas snu. Jedną z bardzo częstych przyczyn chrapania i innych problemów z oddychaniem jest krzywa przegroda nosowa. Małe dzieci zwykle nie mają tego problemu. Częściej występuje on u dojrzewających nastolatków i szybko rosnących dzieci. Inne przyczyny chrapania to bierne palenie, przebywanie w dusznych pomieszczeniach, reakcja alergiczna na niektóre leki oraz nadużywanie ich. Wbrew pozorom problemy z oddychaniem mogą być także przyczyną niewłaściwej pozycji podczas snu, która powoduje ucisk układu oddechowego.

przyczyny chrapania u dziecka

Kiedy chrapanie powinno być alarmujące?

Chrapanie u dzieci powinno niepokoić, ale tylko w niektórych przypadkach. Zalicza się do nich następujący sytuacje, gdy dziecko:
– regularnie chrapie w ciągu trzech lub więcej nocy w tygodniu;
– ma oddech przerywany przez sapnięcia, a przerwy są dłuższe niż 10 sekund;
– budzi się przez przerwy w oddychaniu,
– intensywnie poci się podczas snu,
– ma niespokojny sen, śpi w nietypowych pozycjach,
– moczy się w nocy.
Ważnymi objawami mogą być także te występujące podczas dnia, a do nich należą:
– Senność lub problemy z obudzeniem się;
– trudności w koncentracji,
– rozdrażnienie i wybuchy złości,
– bóle głowy,
– oddychanie przez usta,
– mowa nosowa.
Wszystkie te objawy wymagają skontaktowania się z lekarzem. W pierwszej kolejności rodzice wraz z dzieckiem powinny udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda odpowiednie skierowania.

Jaki lekarz pomoże w chrapaniu?

Jak już wspomniano, przyczynami chrapania są często choroby układu oddechowego i inne schorzenia z nim związane. Dlatego też chrapanie powinno skłonić do wizyty u laryngologa. Lekarz laryngolog wykluczy lub potwierdzi przyczyny chrapania takie jak przerost migdałków, infekcje dróg oddechowych i wiotkość krtani. Innym lekarzem pomocnym w takiej sytuacji będzie także alergolog. Pomoże ustalić, czy przyczyną chrapania może być, chociażby alergia lub ekspozycja na alergeny. W niektórych przypadkach pomóc może także neurolog. Jednak taka wizyta będzie zalecana głównie w sytuacjach, kiedy inne przyczyny chrapania zostaną wykluczone. Niemniej najpierw chrapanie powinno się skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.