Ból porodowy
Kelly Sikkema z Unsplash

Ból porodowy tak bardzo przeraża, że niektóre kobiety rezygnują z macierzyństwa. Nie wyobrażają sobie wydania dziecka na świat siłami natury, a znieczulenie zewnątrzoponowe również jawi im się jako niebezpieczna procedura. Z kolei cesarskie cięcie to operacja, po której organizm długo może powracać do normy. Choć ból porodowy bywa traktowany jako przekleństwo, to niesie ze sobą cenne informacje. Można go też zredukować, korzystając z naturalnych metod.

Spis treści:

  1. Co daje kobiecie ból porodowy?
  2. Kiedy poród naturalny zniechęca do posiadania dzieci
  3. Naturalny poród a wydzielanie kanabinoidów o działaniu znieczulającym
  4. Poród rodzinny – dlaczego warto rodzić w towarzystwie bliskiej osoby?
  5. Kiedy poród siłami natury staje się niebezpieczny?
  6. Naturalne sposoby na ból porodowy

Co daje kobiecie ból porodowy?

Ból porodowy to informacja, jaką organizm wysyła rodzącej kobiecie, aby zmieniła ułożenie ciała, gdyż obecne może zaszkodzić jej i dziecku. Rzeczywiście, gdy czujemy nieprzyjemne dolegliwości, intuicyjnie przewracamy się na drugi bok, wstajemy, unosimy nogi etc. To bardzo ważne, gdyż umożliwia dziecku przyjście na świat, a mamie uniknięcie poważnych urazów. Ból porodowy to tak naprawdę cenna informacja, jednak nie każda kobieta może się z nim uporać. Niski próg bólu często występuje u kobiet o wysoko wrażliwym układzie nerwowym. W ich przypadku może doprowadzić on do omdleń oraz ataków paniki, które zagrażają dziecku. Z tego powodu niektóre panie słusznie domagają się znieczulenia zewnątrzoponowego lub cesarki, która przebiega pod narkozą.

Kiedy poród naturalny zniechęca do posiadania dzieci

W społeczeństwach zachodnich ból porodowy cieszy się bardzo złą sławą. Wynika to z faktu, iż naturalny poród jest utrwalany w przekazie społecznym jako nieprzyjemny i krwawy. Kobiety może to przerażać i zrażać do zajścia w ciążę. Duży wpływ na ich stosunek do naturalnego porodu ma też postawa personelu medycznego, która nierzadko pozostawia sporo do życzenia. Ból porodowy służy kobiecie do przyjęcia odpowiedniej postawy ciała. Jest to możliwe, gdy nie została ona przywiązana do łóżka na sali porodowej. Choć może wydawać się to kuriozalne, niektóre kobiety zgłaszały takie problemy rzecznikowi praw pacjenta w zeszłym roku.

Naturalny poród a wydzielanie kanabinoidów o działaniu znieczulającym

Rytmiczny ból sprawia, że w organizmie kobiety produkowane są hormony stresu, oksytocyna oraz neuroprzekaźniki oddziałujące na układ endokanabinoidowy. Ten ostatni jest dość mocno rozproszony po organizmie. Gdy do jego receptorów przyłączają się naturalne kanabinoidy, człowiek odczuwa niezwykle przyjemny stan. W przypadku rodzącej kobiety pozwala on odciąć się od racjonalnego myślenia i skupić na instynktownym parciu, które ułatwia wydanie dziecka na świat.

Poród rodzinny – dlaczego warto rodzić w towarzystwie bliskiej osoby?

Poród naturalny stanowi dużo mniej nieprzyjemne doświadczenie, gdy można liczyć na wsparcie życzliwej osoby. Na salę nie trzeba wcale zabierać partnera, który jest wrażliwy na widok krwi. Można poprosić o wsparcie przyjaciółkę lub mamę, a nawet wynająć do tego doulę. Ważne, aby ta osoba wzbudzała zaufanie i dawała poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu kobiecie łatwiej uwierzyć, że to, co dzieje się z jej ciałem, będzie miało szczęśliwy finał, choć nie zapowiada się zbyt optymistycznie.

Kiedy poród siłami natury staje się niebezpieczny?

Choć poród naturalny jest rekomendowany przez specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa, to trzeba pamiętać, że u niektórych pacjentek stres i towarzyszące mu ataki paniki mogą przejąć kontrolę nad sytuacją. To niebezpieczne dla rodzącej i dziecka. W związku z tym  nie należy jej zmuszać do rodzenia w sposób naturalny bez znieczulenia, jeśli od początku zgłasza ona niski prób bólu lub skłonność do paniki.

Naturalne sposoby na ból porodowy

Istnieją także naturalne sposoby na ból porodowy, które można wykorzystać. Np. arnika to roślina, która korzystnie wpływa na ściany naczyń krwionośnych, w rezultacie zmniejsza ryzyko zagrażających życiu krwotoków. Poród naturalny można też połączyć z akupunkturą, która zmniejsza dolegliwości bólowe. Co ciekawa, ta metoda jest w pełni bezpieczna dla rodzącej, a jej skuteczność została poparta badaniami naukowymi. Bardzo często jednak jest ona niedostępna w szpitalach publicznych. Z akupunktury można skorzystać jedynie w prywatnych placówkach, co czyni z niej dość ekskluzywne rozwiązanie dla wybranych.