ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Beta-mimetyki. Leki na astmę

astma leki

W związku z tym, iż dychawicę zalicza się do chorób przewlekłych, jej leczenie nastręcza sporo trudności. Podczas ataku dochodzi do skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Do rozwoju astmy mogą przyczynić się różne czynniki. W przypadku tego schorzenia oskrzela wykazują nadmierną reaktywność w stosunku do bodźców.

Astma – leki

Z astmą można normalnie żyć pod warunkiem, że stosujemy się do zaleceń lekarza. W leczeniu dychawicy stosuje się preparaty rozszerzające oskrzela. Poszczególne farmaceutyki różnią się mechanizmem i czasem działania. Do medykamentów rozszerzających oskrzela zalicza się: teofilinę, leki antycholinergiczne i beta-mimetyki. Jak działają te ostatnie?

Skutki uboczne stosowania beta-mimetyków

Na rynku można znaleźć różne beta-mimetyki. Pierwsze medykamenty, zaliczane do tej grupy, niosły ze sobą skutki uboczne. Choć przyczyniały się one do rozkurczenia oskrzeli, jednocześnie zaburzały pracę serca. W związku z tym, iż tego typu zmiany są niepożądane, naukowcy rozpoczęli prace nad udoskonalaniem beta-mimetyków. Preparaty najnowszej generacji oddziałują wyłącznie na oskrzela.

astma leki

Zalety i wady adrenaliny

Udowodniono, iż adrenalina przyczynia się do rozkurczenia mięśni oskrzeli. Niestety, jej działanie nie ogranicza się wyłącznie do dróg oddechowych. W związku z tym adrenalinę stosuje się w przypadku ciężkiego ataku duszności. Nie zawsze astma poddaje się leczeniu. Czasem jest na tyle oporna, iż jedynie adrenalina przynosi pożądane rezultaty. Niestety, po jej użyciu wzrasta ciśnienie, a serce zaczyna szybciej bić.

Postać preparatu

Beta-mimetyki występują w różnych postaciach. Substancje aktywne można wprowadzać do organizmu za pomocą inhalatorów ciśnieniowych, proszku czy preparatów do nebulizacji (podawanie płynnych leków w formie rozpylonej). W skrajnych przypadkach medykamenty w ampułkach wstrzykuje się domięśniowo, dożylnie lub podskórnie.

Działanie beta-mimetyków

Niektóre farmaceutyki działają dłużej, inne krócej. Lek wybiera specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Kluczową rolę odgrywa stopień nasilenia ataków. Beta-mimetyki znacząco poprawiają jakość życia astmatyków. U osób, które zmagają się z tą przypadłością, podanie leków przyczynia się do rozkurczenia oskrzeli i łatwiejszego wykrztuszania wydzieliny. Jednocześnie beta-mimetyki hamują reakcje o podłożu alergicznym.

SABA – zastosowanie

Pod skrótem SABA kryją się beta-mimetyki o krótkim czasie działania. Tego typu preparaty mają postać wziewną. Podaje się je osobom, które skarżą się na atak duszności. SABA pełnią również funkcję profilaktyczną. Beta-mimetyki o krótkim czasie działania powinny zażywać astmatycy, którzy planują intensywny wysiłek fizyczny. Są niezastąpione zimą, ponieważ mroźne powietrze sprzyja atakom duszności.

Zalety LABA

Mianem LABA określa się beta-mimetyki o długim okresie działania. Ich opracowanie okazało się krokiem milowym w leczeniu astmy. Naukowcy zauważyli, że stosując je regularnie w odstępach 12-godzinnych, można zapobiec atakom duszności. Warto jednak pamiętać, iż LABA pełnią funkcję profilaktyczną. Nie należy sięgać po nie podczas ataku. Na ich korzyść przemawia fakt, iż rzadko wywołują skutki uboczne.

Choć beta-mimetyki posiadają wiele zalet, żaden lek nie jest obojętny dla organizmu. Postęp, jaki dokonał się w medycynie, przyczynił się do opracowania leków o zawężonym zakresie działania. Niestety, nie opracowano farmaceutyku, który wyeliminowałby astmę z naszego życia. Preparaty dostępne na rynku łagodzą objawy choroby i zmniejszają ryzyko wystąpienia ataków duszności.