astma leki

Działanie beta-mimetyków

Niektóre farmaceutyki działają dłużej, inne krócej. Lek wybiera specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Kluczową rolę odgrywa stopień nasilenia ataków. Beta-mimetyki znacząco poprawiają jakość życia astmatyków. U osób, które zmagają się z tą przypadłością, podanie leków przyczynia się do rozkurczenia oskrzeli i łatwiejszego wykrztuszania wydzieliny. Jednocześnie beta-mimetyki hamują reakcje o podłożu alergicznym.

SABA – zastosowanie

Pod skrótem SABA kryją się beta-mimetyki o krótkim czasie działania. Tego typu preparaty mają postać wziewną. Podaje się je osobom, które skarżą się na atak duszności. SABA pełnią również funkcję profilaktyczną. Beta-mimetyki o krótkim czasie działania powinny zażywać astmatycy, którzy planują intensywny wysiłek fizyczny. Są niezastąpione zimą, ponieważ mroźne powietrze sprzyja atakom duszności.

Zalety LABA

Mianem LABA określa się beta-mimetyki o długim okresie działania. Ich opracowanie okazało się krokiem milowym w leczeniu astmy. Naukowcy zauważyli, że stosując je regularnie w odstępach 12-godzinnych, można zapobiec atakom duszności. Warto jednak pamiętać, iż LABA pełnią funkcję profilaktyczną. Nie należy sięgać po nie podczas ataku. Na ich korzyść przemawia fakt, iż rzadko wywołują skutki uboczne.

Choć beta-mimetyki posiadają wiele zalet, żaden lek nie jest obojętny dla organizmu. Postęp, jaki dokonał się w medycynie, przyczynił się do opracowania leków o zawężonym zakresie działania. Niestety, nie opracowano farmaceutyku, który wyeliminowałby astmę z naszego życia. Preparaty dostępne na rynku łagodzą objawy choroby i zmniejszają ryzyko wystąpienia ataków duszności.