Atopowe zapalenie skóry - działania prewencyjne

Przewiewna odzież a atopowe zapalenie skóry

Niezwykle istotną rolę odgrywa tworzywo, z którego wykonano odzież. Ludzie, którzy zmagają się ze świerzbiączką, powinni unikać wełnianych swetrów i szali, ponieważ te mechanicznie drażnią skórę. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż niektórzy atopicy wykazują nadwrażliwość na włóczkę uzyskaną z owiec. Bluzki uszyte z syntetycznych materiałów należy zastąpić przewiewnymi, bawełnianymi koszulami.

Kolorowe ubrania a AZS

Atopicy powinni unikać obcisłej odzieży, ponieważ ta może podrażniać skórę i tym samym zaostrzać przebieg choroby. Lniane spodnie stanowią doskonały zamiennik popularnych jeansów. W przypadku tych drugich niebezpieczeństwo czai się w barwnikach. Farby, wykorzystywane w azjatyckich fabrykach, często zawierają substancje drażniące.

Hipoalergiczne proszki do prania

Nie należy poprzestawać na wyborze odpowiedniej odzieży. Nawet biała, bawełniana bluzka może nasilać objawy AZS, jeśli wypierzemy ją w przypadkowym proszku. Atopicy powinni sięgać po środki czystości określane mianem hipoalergicznych. Ustawiając pralkę, warto uwzględnić długie płukanie, ponieważ pozostałość środków piorących i zmiękczających może działać drażniąco na skórę.

Choć nie jesteśmy w stanie rozprawić się z AZS raz na zawsze, możemy złagodzić przebieg choroby. W przypadku tej przypadłości niezwykle istotną rolę odgrywają działania prewencyjne, które sprowadzają się do unikania czynników potencjalnie zaostrzających objawy świerzbiączki.