astma

Letni czas to przede wszystkim słońce i wysokie temperatury, które mogą być nie do zniesienia dla astmatyków. Jak przetrwać miejski upał?

Żar lejący się z nieba i suche powietrze nie sprzyjają chorym na astmę. Kilka cennych porad pomoże w przetrwaniu, nawet najbardziej gorącego lata w mieście.

Jak przetrwać upały w mieście? Po pierwsze, uważaj na słońce

Największe promieniowanie słoneczne szacuje się między godziną 10 a 15. W tym czasie, osoby chore powinny unikać słońca. Wysokie temperatury i suche powietrze mogą powodować trudności w oddychaniu. Przy dodatkowym uczuleniu na pyłki roślin, objawy astmy mogą się nasilać, dlatego lepiej wybrać się na spacer wieczorem. Idealną porą będą spacery po deszczu, wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest znacznie mniejsze, a rześkie powietrze ułatwia pracę układu oddechowego.

Uzupełniaj płyny

Każdy z nas powinien wypijać ok. 3 litrów wody dziennie. Nasz organizm w upalne dni poci się bardziej intensywniej, dlatego należy stale uzupełniać płyny, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Woda nie powinna być bardzo schłodzona, ponieważ łatwo podrażni naszą błonę śluzową gardła. Najlepiej pić niewielkie ilości wody co kilkanaście minut.

Unikaj ruchliwych dróg

Astmatycy, którzy udają się na spacery po mieście, powinni unikać ruchliwych dróg. Wszelkie zanieczyszczenia oraz spaliny samochodowe są szkodliwe dla płuc. Objawy astmy takie jak świszczący oddech mogą wzrastać przy przebywaniu na takim terenie. Podczas letnich przechadzek wybierajmy mniej ruchliwe miejsca.

Omijaj niektóre miejsca

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. Bardzo często wiąże się z różnymi uczuleniami. Podczas letnich upałów, jej objawy mogą się nasilać, skutecznie uprzykrzając nam codzienne funkcjonowanie. Astmatycy powinni unikać obszarów kwitnienia, takich jak ogródki działkowe czy ogrody botaniczne. Duża ilość roślin i pyłków może wywołać atak astmy. To samo tyczy się ogrodów zoologicznych. Alergeny zwierzęce także mogą nasilać chorobę, dlatego uważajmy na nasze zdrowie.

Noś leki zawsze przy sobiemiasto

Astmatycy powinni zawsze mieć przy sobie leki. Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy dopadnie nas atak choroby. W przypadku takiego zdarzenia, będziemy mogli natychmiast zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Gdy nie pomogą, należy natychmiast wezwać pogotowie.