Antykoncepcja a alergia u matek i dzieci

O ile nie jesteś uczulona na lateks czy inne substancje zawarte w prezerwatywie, taka forma antykoncepcji nie powinna mieć wpływu na Twoje zdrowie. Podobnie jest z każdym typem antykoncepcji mechanicznej. Jednak zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeśli stosujesz hormonalne środki zapobiegawcze, czyli popularną pigułkę.

Wpływa ona na Twój cykl miesięczny i w niektórych przypadkach może zaostrzyć objawy alergii. Wtedy oczywiście należy zmienić środek antykoncepcyjny. Nie stwierdzono niepożądanych interakcji leków antyalergicznych czy na astmę ze środkami antykoncepcyjnymi, ale na wszelki wypadek zawsze sprawdź w ulotce, czy nie ma tam wyszczególnionego akurat Twojego lekarstwa.

Antykoncepcja nie powinna obniżać skuteczności leków, ani odwrotnie – preparaty antyalergicznie nie obniżają skuteczności antykoncepcji hormonalnej.

A jeśli już chcemy mieć dziecko? Nie wystarczy odstawienie tabletek, by automatycznie wróciła płodność – czasem i pół roku trwa ponowne, naturalne wyrównanie cyklu miesięcznego kobiety. W tym czasie może być problem z poczęciem dziecka.

To jest znany fakt, jednak skutki przyjmowania antykoncepcji mogą się utrzymywać znacznie dłużej.

Antykoncepcja matki a zdrowie dziecka

Antykoncepcja a alergia u matek i dzieciFińscy naukowcy z Uniwersytetu w Kuopio opublikowani badania, pokazujące, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę może wywołać poważną alergię u dziecka.

Podczas badań porównano dzieci z astmą (ponad 600) w wieku 5 i 6 lat z dziećmi zdrowymi (ponad 550) i wykazano, że dzieci, których matki na rok przed ciążą* brały środki antykoncepcyjne, *mają o 67 proc. większe ryzyko wystąpienia alergicznego nieżytu nosa niż u tych, których matki pigułki nie stosowały.