MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Antybiotyki – zbyt często zbędnie przepisywane


Antybiotyki - zbyt często zbędnie przepisywane

Każdego roku pediatrzy przepisują niepotrzebnie miliony recept na antybiotyki, nawet na alergię, przyczyniając się do rozwoju potencjalnie niebezpiecznej lekooporności wśród dzieci alarmują naukowcy.

Problem dotyczy nie tylko USA, ale i wszystkich wysokorozwiniętych krajów, podobnie jest w Europie, w tym w Polsce.

Antybiotyki są przepisywane najczęściej w przypadku chorób dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok czy zapalenie płuc.

Ads code goes here

Niemal jedna czwarta wszystkich recept na antybiotyki wydawana jest przy chorobach niewymagających ich zastosowania – jak zapalenie oskrzeli, grypa, astma czy alergie.

Przekłada się to na ponad 10 mln recept rocznie w samych USA. W tych przypadkach antybiotyki nie pomogą, a mogą wyrządzić szkodę; jednym z powodów nadużywania antybiotyków jest niejasna diagnoza, co często zdarza się na przykład w przypadku infekcji ucha.

Połowa przepisywanych antybiotyków to leki o szerokim spektrum działania. Zabijając szereg różnego rodzaju bakterii, w tym także tych korzystnych, mogą one w przyszłości narazić dziecko na bardziej poważne infekcje, spowodowane bakteriami opornymi na antybiotyki – podkreśla Adam Hersh z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City, prowadzący badania nad nadużywaniem antybiotyków w USA.

Źródło – PAP/Rynek Zdrowia; 11-11-2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij