anafilaksja

Jeżeli wiadomo, co powoduje te ciężkie reakcje – należy restrykcyjnie unikać tych czynników. Podam państwu pewien przykład: student medycyny – uczulony na orzeszki ziemne, reagujący obrzękiem krtani, spadkiem ciśnienia i uogólnioną pokrzywką – poszedł do pizzerii z kolegami. Wielokrotnie pytał kelnerkę, czy na pewno nie ma orzeszków ziemnych w przygotowanej potrawie i w kuchni. Zapewniono go, że na pewno nie. Niestety po pierwszym kęsie – zaczął puchnąć w oczach, a obrzęk krtani był tak ogromny i rozwinął się taj szybko, że młody człowiek tego nie przeżył.

Po szczegółowym dochodzeniu okazało się, że blacha do pieczenia tej pizzy była posmarowana olejem z orzechów arachidowych. Dlatego w tego rodzaju alergiach najlepiej odżywiać się w domu i – podkreślam raz jeszcze – zawsze mieć przy sobie autostrzykawkę z preparatem antywstrząsowym do samodzielnego użycia!

Następnym ważnym i bardzo groźnym czynnikiem sprawczym odczynów anafilaktycznych – są użądlenia owadów błonkoskrzydłych – pszczoły, osy, szerszenie. Tu często Państwo mylicie odczyny toksyczne z alergicznymi.

Odczyn toksyczny (podrażnieniowy) występuje w miejscu użądlenia który stopniowo do 3 godzin narasta; może obejmować nawet duży obszar np. całą dłoń, całe ramię, staw kolanowy. Może to być obrzęk całej okolicy oka z obiema powiekami itd., ale zawsze jest to obszar związany z miejscem użądlenia.

Resuscitating unconscious boyNie towarzyszą mu objawy ogólne jak duszność, świszczący oddech, wymioty, biegunka, omdlenie.
Natomiast, jeżeli po użądleniu występują objawy ogólne lub/i pojawia się pokrzywka w innym miejscu niż użądlenie – to jest to odczyn anafilaktyczny.

Po pierwszym użądleniu nie może wystąpić reakcja alergiczna – ponieważ organizm, który nigdy nie zetknął się z alergenem nie może na niego zareagować, gdyż nie wytworzył jeszcze przeciwciał p/w temu alergenowi (dotyczy to wszystkich reakcji alergicznych). Musi być ten pierwszy inicjujący raz, żeby organizm alergika zaczął produkcję przeciwciał na ten alergen.
Po kolejnych kontaktach z alergenem reakcja rozwija się bardzo szybko – od kilku sekund do pół godziny.