ŻYCIE INTYMNE Życie z alergią

Uczulenie na bieliznę

alergia na bielizne

Uczulenie na bieliznę

Musimy tu napisać konkretnie – osoby te nie są uczulone na samą bieliznę, a na materiał, z jakich została ona wykonana. Wiem, że niektórzy mogą pomyśleć: „Jak to? To osoba z takim uczuleniem nigdy nie założy majtek?”. Nie, to nie tak. Może nosić majtki, ale wykonane z materiału, na który nie będzie reagować alergicznie.

Jaka bielizna uczula?

Uczulenie najczęściej wywoływane jest przez:

  • materiał, z którego wykonana jest bielizna (np. lateks, guma, metal – nikiel zawarty w fiszbinach czy zapinkach, silikon – wykorzystywany do produkcji ramiączek do stanika),
  • substancje stosowane przy i do produkcji bielizny,
  • środki chemiczne, które są wykorzystywane do farbowania bielizny i do jej konserwacji.

alergia na bieliznę

Zaleca się, aby kupować dobrą jakościowo .Jeśli jednak nie stać nas na taką, to zwróćmy uwagę na to, w jakich warunkach jest przechowywana w sklepie czy na targowisku. I zawsze najpierw nowe zakupy wypierzmy.

Sposób na uczulenie – bielizna antyalergiczna

Dla osób, które zmagają się z uczuleniem na bieliznę, jest nadzieja. Coraz więcej producentów zauważa ten problem i dzięki temu na rynku jest coraz ciekawsza oferta bielizny antyalergiczne. Można kupić majtki, staniki, piżamy czy podkoszulki.

Ich cena wynosi kilkadziesiąt złotych (w zależności od produktu). Nie jest to mało, jednak myślę, że nie jest to jednak zbyt wygórowana cena za zdrowie i normalne, spokojne życie.

Materiał, z których wykonane są te produkty, nie tylko nie uczula, ale wręcz wspomaga pielęgnację skóry i leczenie objawów wszelkich stanów zapalnych skóry. Eko bielizna pozwala skórze oddychać i nie wywołuje alergii, jest bowiem wykonana np. z niebielonej organicznej bawełny, której włókna nie obrabiano w żaden chemiczny sposób (np. nie wybielano jej chlorem).

alergia na bieliznę

Dodatkowo, sama uprawa tej bawełny była przeprowadzona w ekologiczny sposób – stosowano tu jedynie naturalne nawozy, a metody uprawy były bezpieczne dla środowiska. W przypadku tradycyjnej uprawy bawełny stosuje się ogromne ilości sztucznych pestycydów i nawozów, których śladowe ilości pozostają jeszcze na odzieży wywołują – często poważne – alergie. Nie zakładamy nigdy, że kupując jakieś ubranie dostajemy „gratis” w postaci środków chemicznych znajdującym się w materiale. A niestety, tak to często wygląda w rzeczywistości.

Każda z nas powinna zwracać uwagę na kupowaną bieliznę. Takiego uczulenia możemy bowiem dostać w każdej chwili. Jak zwykle sprawdza się zasada, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak uczulenie pojawiło się, to skontaktujmy się z lekarzem i zainwestujmy w bezpieczną bieliznę.

Sabina Sosnowska

Komentarze

Monika

4 lata temu

Najlepsza czysta bawełna, a jeszcze lepsza to czysta bawełna z jonami srebra. Przetestowałam osobiście

Zostaw komentarz