alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest znany jako katar sienny. Może dokuczać nam przez cały rok. Jak go skutecznie wyleczyć?

Alergiczny nieżyt nosa

Katar sienny czy pyłkowica to zamienne nazwy alergicznego nieżytu nosa. To stan zapalny błony śluzowej nosa. Towarzyszy mu katar, swędzenie nosa czy wodnista wydzielina. Jednym z bardziej dokuczliwych objawów jest kichanie. Choroba ma typ przewlekły. Powodują ją głównie alergeny wziewne takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy pleśń. Tego typu alergeny z łatwością przedostają się do dróg oddechowych, wywołują dolegliwości alergiczne. Błona śluzowa zostaje podrażniona przez histaminę, która wydziela się po kontakcie ze szkodliwymi substancjami. Alergiczny nieżyt nosa nasila się podczas przebywania poza domem. Najgorszym dla alergików okresem jest sezon wiosenno-letni, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie.

Jak go skutecznie wyleczyć?

katar siennyZanim rozpoczniemy leczenie należy postawić właściwą diagnozę. W tym celu zaleca się wykonanie testów alergicznych, które pomagają określić przyczynę kłopotów alergicznych. Testy skórne, bardzo popularne w Polsce, wykonuje lekarz alergolog. Skuteczną metodą leczenia alergicznego nieżytu nosa jest unikanie alergenów, co może być nieco trudne dla alergików. Roztocza kurzu czy pyłki znajdują się praktycznie wszędzie. W naszym domu czy miejscu pracy nie brakuje alergenów, od których ciągle kichamy. Na szczęście można ograniczyć ich obecność dzięki specjalnym filtrom powietrza czy odkurzaczom. Warto także zadbać o czystość swojego otoczenia oraz jak najmniejszą liczbę tekstyliów, na których osiada się uporczywy kurz. Nieocenioną pomocą są także leki. W aptece dostępnych jest mnóstwo środków przeciwalergicznych, które łagodzą obrzęk błon śluzowych nosa. Niwelują dokuczliwy katar. Leki antyhistaminowe hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Opcją są również leki obkurczające naczynia krwionośne, ale te z reguły stosuje się nie dłużej niż tydzień czasu. Mocniejsze środki takie jak krople do nosa może przepisać lekarz. Inną formą leczenia jest odczulanie. Pacjentowi podaje się alergeny w postaci szczepionek, co ma za zadanie zmniejszenie reakcji organizmu na dany alergen.

Żadna z metod nie jest w stanie skutecznie wyleczyć alergicznego nieżytu nosa. Przedstawione formy leczenia mogą złagodzić objawy alergii, polepszając komfort życia. Dzięki nim odetchniemy z ulgą i choć na chwilę zapomnimy o ciągłym kichaniu.

Katarzyna Antos