Alergie pokarmowe OWOCE i WARZYWA

Alergiczne problemy przez orzechy – wciąż groźne

uczulenie na orzechy

Rodzice często bywają bezradni. W szkole, na przyjęciach u kolegów dzieci są nierzadko poddawane testom, które mogą się skończyć nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Niestety, takie zachowania nie tylko dotyczą kolegów ze szkoły czy przedszkola, ale i dorosłych nieufnie podchodzących do zagrożenia, jakie niesie ze sobą alergia. Podobnie dzieje się w przypadku owoców i reakcji w obrębie układu pokarmowego czy oddechowego w ich następstwie.

Najnowsze brytyjskie badania pokazują, że rodziny z dziećmi mającymi problemy z alergią, jako chorobą w ich przypadku potencjalnie zagrażającą życiu, często czują się samotne, napiętnowane czy niesprawiedliwie wyłączone ze środowiska szkolnego czy zawodowego ze względu na alergię.

Szkolna niemoc

Szkoły przyjmują bez problemów dzieci z alergią, nie mając zupełnie świadomości, co de facto zrobić z dzieckiem alergicznym i jak mu pomóc w razie potrzeby.

uczulenie na orzechyNauczyciele nie mają czasu na specjalne traktowanie alergika i nie są w stanie wyegzekwować od innych dzieci, by myły ręce po kontakcie z alergenem (np. zjedzeniu kanapki z masłem orzechowym) czy poprosić rodziców o zaniechanie dawania dzieciom na drugie śniadanie żywności, która może zaszkodzić ich kolegom, nie tylko po jej spożyciu, ale po kontakcie przez skórę.

Dramatyzujący rodzice?

Badanie to pokazuje, że rodzice spotykają się często ze sceptycznym podejściem do dolegliwości ich dzieci, a nawet i z wrogością. Większość wyjść na urodziny kolegów staje się koszmarem, podobnie jak codzienne wysyłanie dzieci do szkoły lub pozostawienie ich samych z przyjaciółmi.

W stołówce szkolnej takie dzieci mogą czuć się prześladowane, a ich rodzice uznani za przesadnie dramatyzujących. W Polsce problem alergii nie funkcjonuje tak powszechnie w świadomości społecznej jak w Stanach czy nawet w krajach zachodnich UE.

Jeśli cierpisz na alergię na orzechy

to ścisła dieta, a i fizyczne unikanie orzechów, w tym orzechów nerkowca, włoskich, jak i żywności zawierającej orzechy jest jedynym sposobem, aby zapobiec reakcji. Ale nie zawsze da się ich uniknąć, ponieważ wiele produktów zawiera je w swym składzie, czego nie jesteśmy świadomi.

Orzeszki ziemne są jednym z najczęstszych powodów wstrząsów anafilaktycznych na skutek pokarmowej reakcji alergicznej i przyczyną 50% zgonów z powodu wstrząsu anafilaktycznego.

Ilość osób uczulonych na orzeszki rośnie z roku na rok i nawet podwoiła się w latach 1997 i 2002. W USA uczulonych jest na nie 1% dzieci czyli ponad 1,1 mln, co wymusiło politykę antyalergiczną, lepsze znakowanie produktów i znacznie ograniczyło popularność orzechów w miejscach publicznych, w samolotach, w menu na przyjęciach i słodyczach dostępnych w szkołach.

Polska daleko w tyle

Świadomość alergii pokarmowej w USA wzrosła, z ulgą dla rodziców – producenci muszą obecnie precyzyjniej opisywać etykiety na produkty żywnościowe, wiele restauracji informuje o składnikach oferowanych potraw i rozszerzyło menu o potrawy bez orzechów, a szkoły są lepiej przygotowane do zajmowania się dziećmi z alergią. Tyle w Stanach, niestety polskie realia dalece od nich odbiegają i świadomość jest znacznie niższa.

Nie opracowuje się u nas strategii dla rodziców dzieci z alergią radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a działania w zakresie podniesienia świadomości społecznej są nikłe. Bardzo trudno też dowiedzieć się jaki skład mają dania w restauracji i czy na pewno nie zawierają orzechów w składzie. Także żywność dostępna w hipermarketach nie jest dostatecznie opisana.
uczulenie na orzechySpołeczeństwo jest otwarte na wegetarian czy wegan, ale niekoniecznie na alergików. Niełatwo zatem ograniczyć stres rodziców i zniwelować problemy w ich rodzinach.

Predyspozycje do alergii na orzeszki ziemne

O ile reakcje alergiczne na jaja czy mleko mają bezpośredni związek z wprowadzeniem ich do diety dziecka o tyle alergia na orzeszki może być związana z genami (większe prawdopodobieństwo występuje u czarnoskórych), ale też z poziomem wit. D we wczesnym okresie dzieciństwa.
(MN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0