Alergia przez pracę

Co występuje szczególnie często w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie i Australii.

Nawet bardzo zdrowi ludzie – pracując rok czy dłużej w klimatyzowanych pomieszczeniach, szczególnie takich, gdzie klimatyzacja na domiar złego jest bardzo sporadycznie oczyszczana (bądź wcale) – mają problemy z dusznościami, nieżytami nosa ANN i spojówek czy AZZ (zatoki).

W największych polskich firmach, np. w Warszawie czy Poznaniu, gdzie problem dotyka większości pracowników biurowca, firmy decydują się na zatrudnienie na miejscu lekarza alergologa , który na ogół leczy silnymi preparatami wziewnymi, ale niestety nie decydują się na poniesienie wydatków związanych z oczyszczeniem klimatyzacji.

Problem jest tym bardziej dotkliwy, gdy biurowce są wysokie, w pomieszczeniach – tzw. open-room’ach – pracują dziesiątki osób na każdym piętrze, dodatkowo kaszlący i kichający na siebie nawzajem, którzy nie mają możliwości dostępu świeżego powietrza przez nieotwierane okna.

Inne objawy alergii w pracy poza astmą czy AZS to stany podgorączkowe, bóle gardła, częste przeziębienia, bóle głowy, uczucie psychicznego i fizycznego rozbicia. Na skutek objawów takiej alergii.html pracownicy nie mogą się skupić i pracują coraz gorzej. Doraźnym rozwiązaniem problemu mogłoby być chociaż przeniesienie pracowników (na wczesnym etapie choroby) do pomieszczeń z otwieranymi oknami, ale często w siedzibach firm nie ma takich możliwości.

Alergia przez pracęChoć specjalistów od BHP z roku na rok w Polsce przybywa, niewielu egzekwuje w firmach od pracodawców przestrzegania zasad higieny pracy w zakresie alergii poza pracą tzw. szkodliwą (zakłady produkcyjne, lakiernie, garbarnie itp). Dlatego często sami musimy egzekwować od swoich pracodawców sprawnej klimatyzacji, czystości w miejscu pracy i zachowania wszelkich zasad higieny i dbałości o zdrowie pracowników.