MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergia pokarmowa na szpinak


Alergia pokarmowa na szpinak

Komosowata roślina, jaką jest szpinak, od kilku lat wraca do łask w rozmaitych produktach spożywczych i gotowych daniach obiadowych. Nie wszyscy jednak dobrze tolerują to warzywo.

Szpinak należy do tej samej rodziny roślin co burak i boćwina. Osoby reagujące na alergeny szpinaku reagują też często na alergeny buraka.

Warto wiedzieć, że zawiera dużo histaminy, dlatego może się zdarzyć, że wywoła wykwity skórne bez reakcji immunologicznych o objawach bardzo zbliżonych do uczulenia.

Ads code goes here

Kogo dotyczy alergia pokarmowa na szpinak?

O ile alergia pokarmowa po spożyciu szpinaku może się zdarzyć i u dorosłych i u dzieci, o tyle astma występuje bardzo rzadko (i jest np. powiązana z chorobą zawodową), podobnie jak alergia kontaktowa (u kucharzy, gospodyń domowych).

Alergia pokarmowa na szpinakReakcje w obrębie jamy ustnej (OAS – oral allergy syndrome) zawsze występują u osób wcześniej chorujących na alergiczny nieżyt nosa na skutek pylenia drzew i na ogół miały już objawy uczulenia w ustach po spożyciu owoców – jabłek, brzoskwiń czy bananów.

Chorzy uczuleni na szpinak są też niejednokrotnie uczuleni na lateks, niektórzy tez na białka pyłku roślin (drzew – głównie brzozy czy chwastów) czy pleśnie.

W diagnozowaniu alergii na szpinak stosuje się na ogół doustną próbę prowokacyjną, podając bardzo małe dawki alergenu (wykonywaną przez specjalistów, a nie samodzielnie).
(PFN)

Czytaj więcej w książce Alergeny E. Rudzkiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij