uczulenie-na-swinke-morska

Alergia na świnkę morską dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W jaki sposób zatem postępować, kiedy mamy alergię na bliskie naszemu sercu zwierzątko?

W obecnych czasach wiele osób cierpi na alergie różnego rodzaju, w tym także na zwierzęta, którymi opiekujemy się na co dzień, traktując je jak członków rodziny.  Alergia na świnkę morską jest jedną z nich.

Alergia na świnkę morską – alergeny

Przyczyną alergii na świnkę morską jest alergen znajdujący się w moczu oraz sierści, który nosi nazwę Cav p I, a także glikoproteina (Cav p II), mieszcząca się w naskórku tegoż zwierzęcia. Bardzo często dochodzi do reakcji krzyżowych pomiędzy tymi dwoma alergenami.

Objawy alergii na zwierzęta

Do najczęstszych objawów wywołanych alergią należy:

świąd skóry

– kichanie

– katar

– łzawienie i swędzenie oczu

– kaszel

– wysypka

– problemy z oddychaniem

Badania dowodzą, iż wydzieliny pochodzące od samców częściej uczulają niż wówczas, kiedy hodujemy samiczki. Nawet jeśli alergia będzie doskwierała w przypadku posiadania zwierzęcia płci damskiej, objawy będą mniej uciążliwe.

alergia-na-siersc-zwierzat

Alergia na świnkę morską – profilaktyka

Mając w domu ukochane zwierzątko, ciężko się go pozbyć, a nawet niehumanitarnie. Co zatem zrobić, by objawy alergii nie były nadto uciążliwe ?

Należy przyjmować leki zmniejszające objawy alergiczne i hamujące jej rozwój. Popularne jest tak zwane odczulanie, fachowo nazywane immunoterapią swoistą z użyciem alergenów zwierzęcych. W przypadku dzieci można je zastosować od 6. roku życia. Ponadto uświadamiajmy dziecko, by myło ręce po kontakcie ze zwierzątkiem i przypominajmy o skutkach brania rąk do buzi itp. po zabawie ze zwierzęciem. Musimy także pamiętać o sterylnym porządku w domu, by alergeny nie rozprzestrzeniały się. Unikajmy mebli oraz innych dodatków wypełniających przestrzeń,  stanowiących doskonałe siedlisko dla licznych bakterii. Ścierajmy kurze na mokro i zaopatrzmy się w odkurzacze  z filtrami. Osoby mające alergię na świnkę morską, jak i inne zwierzęta nie powinny sprzątać po nich. Warto poprosić o wykonywanie tych czynności innych domowników, nie będących alergikami. Ponadto powinniśmy dbać o zwierzę, czesać je, doglądać stanu zębów, uszu, oczu czy pazurów. Pamiętajmy również o szczególnej czystości klatki, w której mieszka nasz ukochany podopieczny.

Alergia na świnkę morską jest jedną z często spotykanych alergii wśród ludzi mających styczność z tym gryzoniem. Jednakże stosując odpowiednią profilaktykę i utrzymując czystość, jesteśmy w stanie zmniejszyć jej objawy, ciesząc się wspólną zabawą.

Dominika Rutkowska