Alergia na ryby

Odczyn alergiczny pojawia się zwykle po zjedzeniu surowego mięsa ryby bądź po zjedzeniu ryby krótko smażonej, gdyż wysoka temperatura wcale nie likwiduje alergenów mięsa rybiego. Niepożądane reakcje pojawiają się już i po kilki minutach od spożycia.

Może się też zdarzyć i tak, że osoba uczulona na ryby zauważy objawy w sytuacji, kiedy karmi suchą karmą swoje zwierzątko domowe. W suchych karmach znajduje się mączka rybna, która także może wywołać uczulenie.

Alergia na ryby

Alergia na ryby a dieta

Alergia na ryby wymaga zmianę diety. Osoba z taką alergią nie może spożywać żadnych dań rybnych. Aby jednak dieta była pełnowartościowa, powinna być wzbogacona o produkty zawierające dużo białka, witamin, minerałów i zdrowych kwasów tłuszczowych. Ryby mogą być zastąpione mięsem, jajkami, oliwą z oliwek, produktami zbożowymi czy serami.

W pewnych przypadkach, na podstawie wyników badań skórnych, wprowadza się leczenie odpowiednimi lekami. Zazwyczaj jednak stosuje się dietę eliminującą alergen.

Jeśli po zjedzeniu ryby pojawiają się jakieś niepokojące objawy, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Nieleczona alergia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Sabina Sosnowska