zapalenie-spojówek

Osoby uczulone na pyłki traw wiedzą jak uciążliwe bywają objawy alergii. Alergia na pyłki traw a zapalenie spojówek – co je łączy?

Alergia na pyłki traw

Alergia na pyłki traw pojawia się bardzo często. Największe stężenie pyłków w powietrzu możemy zaobserwować w czerwcu i lipcu. Jednak już z rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego, alergicy odczuwają objawy uczulenia. Trawy rosną nawet w niekorzystnych warunkach i bardzo szybko się rozmnażają, stad duża ilość ich pyłków w atmosferze. Różnice pylenia traw są związane z położeniem geograficznym. W niektórych rejonach może być ono mniejsze bądź większe. Alergicy powinni unikać lokalizacji, gdzie objawy alergii się nasilają. Pyłki różnych traw mają podobną budowę, co wykorzystuje się w diagnostyce alergii. Silne stężenie powoduje znacznie większe natężenie objawów alergii. Przed wyjazdem na wakacje czy weekendowy wypad warto sprawdzić obszar pyleń i ich intensywność w danym czasie. Taka wiedza pozwoli na bezpieczne spędzenie wolnego czasu i ochronę zdrowia.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest obok nieżytu nosa jednym z najczęstszych objawów alergii na pyłki traw. Charakteryzuje się ono zaczerwienionymi oczami, ich pieczeniem i łzawieniem. Podrażnione spojówki można wyleczyć kroplami na bazie świetlika, które są dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli objawy nie ustępują i wciąż mamy światłowstręt oraz przekrwione oczy, warto wybrać się do okulisty, który przepisze nam odpowiednie krople. Zapalenie spojówek jest zakaźne, więc w przypadku choroby nie można w żadnym wypadku pocierać wrażliwych oczu, pożyczać kosmetyków do nich przeznaczonych czy ręcznika. Warto także nosić okulary przeciwsłoneczne w trakcie występowania objawów. Spojówki leczy się na szczęście szybko i skutecznie.

Środki ostrożnościalergia-na-pylki-traw

Oczy są bardzo wrażliwe na działanie wszelkich czynników, dlatego tak łatwo je podrażnić. Alergeny traw mogą przedostać się do naszych oczu w każdej chwili. Wystarczy wyjść na spacer do parku czy na łąkę. Siano czy skoszona trawa działają podobnie. Alergicy powinni pomijać takie miejsca, przez wzgląd na swoje zdrowie i bezpieczeństwo wzroku. Zapalenie spojówek jest bolesnym schorzeniem. Zachowując środki ostrożności unikniemy objawów alergii.