alergia-na-perfumy

Alergia na perfumy – jakie są jej objawy? Dlaczego piękne zapachy otulające ciało mogą być przyczyną uczuleń?

Podążając za zapachami

Perfumy to nieodłączny kosmetyk zarówno kobiet jak i mężczyzn. Choć to panie zwykle mogą pochwalić się niekiedy imponującymi kolekcjami zapachowych flakoników, panowie również zwracają uwagę na perfumy. Zapach powinien być dopasowany do okazji, pory roku i oczywiście naszego temperamentu. Niektórzy przez długie lata poszukują idealnego zapachu. Perfumy stanowią dopełnienie stroju i często zastępują biżuterię. Piękna woń, zamknięta we flakonie dla jednych jest obiektem pożądania, dla innych zaś przyczyną alergii. Dlaczego tak się dzieje?

Alergia na perfumy – jakie są jej objawy?

perfumy

Wrażliwość na zapachy to zazwyczaj cecha osób chorych na astmę lub alergię. To, co dla jednych jest przyjemne, dla innych może być drażniące. Substancje zapachowe, ukryte w perfumach nie są same w sobie alergenami. Mogą jednak wywołać reakcje obronne organizmu. Uczulać może sam zapach, który wdychamy lub olejki eteryczne, po kontakcie z naszą skórą. Objawy alergii na perfumy będą więc sklasyfikowane w dwóch grupach. Jedne mogą dotyczyć układu oddechowego a drugie skóry. Z oddychaniem związany jest zapchany nos, katar, łzawienie oczu. Symptomy skórne mogą objawić się wysypką, zaczerwienieniem, świądem. Przy nadwrażliwości na zapachy często pojawia się ból głowy, nasilone objawy astmatyczne czy trudności w oddychaniu. Substancją uczulającą może okazać się tylko jeden ze składników danych perfum. Jeśli zaobserwujemy niepokojące sygnały, po użyciu jakiegoś zapachu, należy z niego zrezygnować. Przy stwierdzonej alergii na konkretną substancję zapachową, możemy unikać jej w kosmetykach, sprawdzając dokładnie ich skład. Na rynku dostępnych jest wiele perfum, więc liczba potencjalnych alergenów jest ogromna. Niektóre perfumerie umożliwiają samodzielne komponowanie zapachów przez klientów, co jest dużym udogodnieniem dla alergików. Osoby, które nie chcą zrezygnować z perfum, mogą skorzystać z takiej usługi.

Perfumy są bardzo często wizytówką, charakterystyczną dla danej osoby. Zapachy pobudzają zmysły i mogą zmienić nasz nastrój. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii na perfumy, dokładnie czytajmy skład na opakowaniach. Zanim ich użyjemy, wykonajmy próbę na skórze i przekonajmy się, czy będą dla nas bezpieczne.