Atopowe zapalenie skóry może objawiać się w różny sposób. Przedstawiamy nietypowe objawy AZS.
Skórne objawy atopii
Atopowe zapalenie skóry kojarzy nam się głównie ze skórą. To prawda, że najwięcej charakterystycznych dla schorzenia sygnałów dotyczy właśnie ciała. Sucha i łuszcząca się skóra, stany zapalne i uporczywy świąd to jedne z nich. Atopia może przebiegać okresowo. Leczenie oraz pielęgnacja dają możliwość łagodzenia objawów i ułatwienie codziennego funkcjonowania. Oprócz tych oczywistych cech choroby, są również te, które w pierwszej kolejności nie są z nią kojarzone. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Nietypowe objawy AZS
Na pierwszy plan wyłania się skóra osoby chorej na AZS. Ale to nie jej poświęcimy uwagę. Nietypowe objawy AZS są równie istotne w rozpoznaniu choroby, co stan skóry. Pierwszym z nich jest depresja. Dla niektórych być może to dziwny objaw i pewnie większość sklasyfikowałaby go do zaburzeń psychicznych czy innych tego typu przypadków. Objawy depresyjne występują bardzo często przy atopowym zapaleniu skóry. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – osoby cierpiące na AZS miewają kompleksy z powodu swojego wyglądu i stanu skóry.
Wstydzą się pokazywać ciało, obawiając się wyśmiania przez środowisko. Takie myślenie napędza stany depresyjne. Chorzy przestają wychodzić z domu, rezygnując z życia towarzyskiego i wszelkiej aktywności. Brak akceptacji siebie oraz komentarze ze strony społeczeństwa tylko pogłębiają takie zachowanie.
Kolejnym objawem jest astma. Choć to osobne schorzenie, które dotyczy układu oddechowego, jet również związane z AZS. Oczywiście nie każdy atopik musi mieć objawy astmatyczne, ale mogą one wystąpić. Astma oskrzelowa jest diagnozowana u połowy dzieci chorych na atopię. Katar sienny to również przypadłość, która może pojawić się przy AZS. Organizm osoby chorej jest podatny na wszelkie czynniki, stąd takie objawy jak katar. Zdecydowanie częściej można zaobserwować go u dzieci.
Leczenie nietypowych objawów AZS
Objawy choroby należy leczyć. W terapii stanów depresyjnych skuteczne jest stosowanie leków psychotropowych. Na katar pomagają środki przeciwhistaminowe, które zaleca się przy alergiach wziewnych na pyłki czy roztocza. Przy astmie oskrzelowej stosuje się specjalne leki ułatwiające oddychanie i niwelujące wszelkie objawy.
Nietypowe objawy AZS nie zawsze są kojarzone z chorobą. Ich szybkie rozpoznanie umożliwia skuteczne leczenie i tym samym łatwiejsze życie dla atopików.