ABC alergii TESTY ALERGICZNE

Alergia na perfumy – diagnostyka

Alergia na perfumy - diagnostyka

Kompozycja zapachowa, która określana jest jako „parfum” lub „fragrance”, stanowi mieszaninę wielu substancji. W związku z tym prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej reakcji gwałtownie wzrasta. Ze względu na bogactwo komponentów zapachowych, wszak branża kosmetyczna prężnie się rozwija, nie można przetestować wszystkich pod kątem działania alergizującego. Specjaliści opracowali mieszaninę MP, składającą się z 8 aromatów, która ułatwia diagnostykę.

Skład mieszaniny perfumowej

W skład MP wchodzą następujące substancje zapachowe:

  • mech dębowy, uchodzi za związek najczęściej alergizujący

  • geraniol, ten składnik znajdziemy w większości kosmetyków dostępnych na rynku

  • hydroksycytronellal, wchodzi w skład mieszaniny MP, chociaż wiemy, iż nie należy do substancji najczęściej alergizujących, może jednak wzmacniać działanie innych związków

  • eugenol, czyli substancję, która występuje w środowisku naturalnym, znajdziemy ją w goździkach (przyprawie)

  • izoeugenol

  • alkohol cynamonowy, wykorzystywany przy produkcji dezodorantów i perfum, udowodniono, iż może wywoływać hiperpigmentację skóry

  • aldehyd alfa-amylocynamonowy, nadaje charakterystyczny zapach podkładom i kredkom do ust.

Wśród alergologów coraz częściej pojawiają się głosy, iż mieszaninę MP należy wzbogacić o nowe substancje. Mieszaniny perfumowe uchodzą za jeden z najczęściej alergizujących składników wykorzystywanych przy produkcji kosmetyków. Początkowo w testach alergicznych stosowano 2-procentowy roztwór MP. W związku z tym, iż tak wysokie stężenie często przyczyniało się do podrażnienia skóry, które fałszowało wyniki, od pewnego czasu używa się 1-procentowej mikstury. Wprowadzenie wyżej wspomnianej modyfikacji zmniejszyło liczbę wyników fałszywie dodatnich. Szacuje się, że próba z MP pozwala wykryć alergię wśród 70-80% osób, u których obserwuje się nadwrażliwość na perfumowane kosmetyki.

Próba MP – zalety i wady

Czy próba MP jest zasadna? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy, którzy przeprowadzili testy płatkowe na pojedyncze składniki. Co ciekawe u niektórych osób stwierdzono alergię na mech dębowy, ale mieszanina MP nie wywołała niepożądanych reakcji. Choć zmniejszono koncentrację roztworu z 2% do 1%, wciąż zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. Specjalistom nie udało się wyjaśnić powyższych zjawisk, aczkolwiek wysunięto kilka ciekawych hipotez. W przypadku testów alergicznych i reakcji uczuleniowych niezwykle istotną rolę odgrywa koncentracja. W testach płatkowych, w których wykorzystano mech dębowy, koncentracja tego składnika była wyższa niż w mieszaninie MP. Z kolei wyniki fałszywie dodatnie można wyjaśnić, odnosząc się do wrażliwości osobniczej. Każdy człowiek ma inny próg tolerancji na poszczególne substancje. U niektórych 1-procentowy roztwór mieszaniny perfumowej powoduje podrażnienie skóry, podczas gdy u innych 2-procentowy nie wywołuje niepożądanych reakcji.

uczulenie na perfumy

Choć próba MP nie jest pozbawiona wad, w środowisku alergologów cieszy się powszechnym uznaniem. W 1980 roku przeprowadzono pierwsze testy, badaniom poddano 2461 osób, z czego u 6% otrzymano wynik dodatni. Szacuje się, że 4-11% mieszkańców Europy boryka się z uczuleniem na mieszaninę perfumową. Co ciekawe Duńczycy najrzadziej zmagają się z alergią na kompozycje zapachowe, ta przypadłość najczęściej dotyka Niemców. Dysproporcje zainteresowały naukowców, skłoniły ich do przeprowadzenia szczegółowych badań. Z zebranych danych wynika, iż nadużywanie kosmetyków zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Niemcy chętnie sięgają po dezodoranty, perfumy oraz pachnące żele pod prysznic. Na toaletkach naszych zachodnich sąsiadek można znaleźć kilka odcieni szminek, konturówek i kredek do oczu. Dunki nie przywiązują takiej wagi do makijażu. Jeśli decydują się podkreślić swoją urodę, korzystają z kilku sprawdzonych produktów.

Naukowcy udowodnili, iż pozwalając dziewczynkom na makijażowe eksperymenty, wyrządzamy im krzywdę. Osoby, które po pierwszy podkład sięgają w dorosłym życiu, rzadziej zmagają się uczuleniem na mieszaninę perfumową. Nadużywanie szminek, cieni i pudrów zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli chcemy spełnić marzenie dojrzewającej córki i pomalować ją na imprezę urodzinową przyjaciółki, zamówmy kosmetyki mineralne, które nie zawierają komponentów zapachowych. Ze względu na naturalny skład mogą być stosowane u osób dotkniętych trądzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1