alergia-na-homary

Duża liczba osób cierpi na przeróżne alergie. Istnieją jednak fakty i mity związane z każdą z nich. Alergia na owoce morza nie jest tutaj wyjątkiem.

 

Alergia na owoce morza powoduje zagrożenia związane ze zdrowiem uczulonej na nią osoby. Występują liczne objawy wskazujące na to schorzenie po spożyciu nawet niewielkiej ilości dań z nich zrobionych. Możemy usłyszeć opinie prawdziwe, jak i fałszywe, które są znane większemu gronie osób zainteresowanych.

 Alergia na owoce morza – jak ją rozpoznać?

Kiedy po spożyciu owoców morza zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu z nami szczegółowego wywiadu oraz wstępnego rozpoznania choroby, może zlecić następujące badania:

Testy skórne – wykonuje się je poprzez podanie pod skórę pacjenta alergenu. Jeśli wystąpią niepożądane reakcje skórne, świadczy to o uczuleniu na dany alergen.

Oznaczenie poziomu przeciwciał – oznacza się poziom przeciwciał z klasy IgE w próbce krwi należącej do pacjenta, ponieważ u alergików ich miano jest powyżej górnej granicy normy.

Test eliminacji i prowokacji

Pierwszy etap – eliminowana jest substancja z diety pacjenta, która może powodować alergię.

Drugi etap – ponowne włączanie związku podejrzanego o spowodowanie alergii do jadłospisu pacjenta.

Jeśli objawy chorobowe ustępują podczas pierwszego etapu, a nasilają się w czasie drugiego, świadczy to o występowaniu alergii u osoby poddanej badaniu.

alergia-na-malze

Alergia na owoce morza – fakty

Największa liczba osób uczulona jest na krewetki, homary oraz kraby. W razie wystąpienia wymiotów, biegunki czy bólu brzucha, możemy podejrzewać alergię na te owoce morza. Także samo wdychanie zapachu potraw podczas ich przyrządzania, może powodować reakcję alergiczną. Alergii na owoce morza można dostać w każdym wieku. I niestety – niezbyt często bywa, że będąc uczulonym na nie w dzieciństwie, wyrastamy z niej jako dorośli.

Alergia na owoce morza – mity

Niektórzy ludzie myślą, iż poddanie się tomografii komputerowej, będąc uczulonym na ten rodzaj pożywienia jest niebezpieczne. Nic bardziej mylnego. Środki cieniujące, które są podawane poprzez strzykawkę przed wykonaniem badania, nie powinny powodować reakcji alergicznej. Ponadto jod, który jest zawarty w różnych pokarmach tego rodzaju, również nie będzie powodował uczulenia. Nieprawdą jest także to, iż osoby uczulone na owoce morza nie mogą konsumować glukozaminy. Jest to substancja produkowana ze skorupy owoców morza. Nie są zawarte w niej proteiny powodujące reakcję alergiczną.

Alergia na owoce morza i mięczaki – leczenie

Nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie alergii. Jednak można zmniejszyć jej objawy stosując dietę eliminacyjną, polegającą na całkowitym wyeliminowaniu pożywienia powodującego alergię. Możemy także zażywać leki antyhistaminowe, które pomogą zwalczać objawy. Kiedy wystąpi wstrząs anafilaktyczny, trzeba podać osobie uczulonej adrenalinę. Każdy człowiek cierpiący na ciężką alergię powinien zawsze mieć ją przy sobie.

Ważne jest, by cały czas doszkalać się na temat tej choroby, poznając fakty i mity z nią związane. Będąc chorym na alergię na owoce morza jest to konieczne, aby móc funkcjonować normalnie, pomimo uczulenia.

Dominika Rutkowska