Alergia na cytrusy

Wszystko to prawda. Co jednak robić, kiedy okazuje się nagle, że nie możemy jeść np. cytrusów, bo jesteśmy na nie uczuleni?

Alergolodzy zalecają dzieciom spożywanie owoców sezonowych, co jest szczególnie związane z silnymi opryskami na te wszystkie, które importujemy z odległych krajów, które są często kilkukrotnie silnie pryskane, by zdążyły dojrzeć w transporcie (najczęściej morskim), by przechowały się bez utraty wyglądu i bez nadpsucia w dokach portowych, a potem hurtowniach owocowo-warzywnych.

Główni winowajcy

Kiedy jest mowa o alergii na cytrusy przede wszystkim wymienia się pomarańcze i cytryny. To one wydają się najbardziej uczulać. Jeśli źle reagujemy na pomarańcze, prawie pewne jest, że i inne owoce cytrusowe będą nam szkodzić. I nie musimy wcale zjadać owocu. Reakcja alergiczna może wystąpić po wypiciu herbaty z cytryną lub jeśli mamy kontakt z osobą, która obierała pomarańczę ze skórki.

Pamiętać również trzeba, że w przypadku, kiedy występują u nas objawy alergii na cytrusy musimy unikać picia soków, które je zawierają, wszelkiego rodzaju kaszek z dodatkami smakowymi, nadziewanych słodyczy, galaretek, budyniów, dżemów itp.

Warto również wiedzieć, że do rodziny cytrusów należą np. bergamotka i cedr, z których wytwarzane są olejki eteryczne, coraz bardziej w Polsce popularne.

Alergia na cytrusy ma to do siebie, że pojawia się nagle np. u dorosłego człowieka, który wcześniej nigdy nie odczuwał żadnych dolegliwości związanych ze spożywaniem cytrusów. Może również nagle ustąpić.
Są dwie szkoły postępowania w przypadku jej wystąpienia.

Pierwsza, jak zwyczajowo robi się w przypadku alergii pokarmowych, nakazuje wyeliminować z diety stanowiące zagrożenie produkty.

Inna szkoła mówi, że owoce, które wywołują uczulenie należy spożywać w niewielkich ilościach aż objawy ustąpią.

Alergia na cytrusyObjawy alergii na cytrusy

Objawy mogą być dwojakiego rodzaju:

  • swędząca wysypka lub
  • puchnący język i duszności.

Zwykle to puchnięcie i duszności ustępują po odstawieniu przyczyny ich powstania.
Jeśli jesteś dorosły decyzja należy do Ciebie. Co do dzieci – chyba nie warto ich narażać na zbyt duży stres. Bez cytrusów można przecież żyć lub zastąpić je, jeśli można, innymi owocami.