alergia na chrom

Uczulenia kontaktowe występują dość często, szczególnie jeśli mowa o tworzywach, które są składnikiem wielu przedmiotów codziennego użytku. Wśród nich wyróżnia się chrom. Czym charakteryzuje się alergia na chrom?

Alergia kontaktowa na metale

Metale towarzyszą nam w codziennym życiu. Nic dziwnego, to popularne surowce, z którzy produkuje się różne przedmioty. Alergia kontaktowa na metale zachodzi po kontakcie organizmu z alergenem. Dochodzi wtedy do reakcji układu immunologicznego, w wyniku której możemy zaobserwować różne objawy, w tym oznaki skórne. Uczulenie tego typu może przytrafić się każdemu. Dużą liczbę uczulonych na metale stanowią osoby, które pracują przy ich obróbce bądź na co dzień używają duże ilości metalowych przedmiotów.

Alergia na chrom

Chrom to pierwiastek chemiczny z grupy metali. To również powszechny alergen kontaktowy. Alergia na chrom często można zaobserwować u mężczyzn po 50. roku życia. Główną przyczyna może być forma wykonywanego zawodu. Z reguły to właśnie panowie pracują przy obróbce części metalowych, w tym również chromowanych. Alergia może mieć jednak źródło pozazawodowe.

Objawy alergii na chrom

Alergia kontaktowa zazwyczaj objawia się na skórze. Charakteryzuje się takimi zmianami skórnymi jak zaczerwienienie, łuszczenie, wysuszenie, świąd czy opuchlizna. Podrażniona skóra to efekt reakcji alergicznej na metal, w tym wypadku na chrom. Oprócz oznak skórnych można zaobserwować zapalenie spojówek czy duszności. Objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Ukryty chrom

metalChrom znajdziemy w wielu przedmiotach. Największymi źródłami tego metalu jest cement, płyny, oleje przemysłowe, popiół, lakiery, farby czy środki do impregnacji drewna. Na takie substancje są narażone najbardziej osoby, które mają z nimi styczność ze względu na pracę. Do innych przedmiotów zawierających chrom możemy zaliczyć garbowaną skórę, buty, paski, implanty, mydła, tkaniny czy nawet produkty pokarmowe.

Alergię na chrom leczy się poprzez zastosowanie środków miejscowych. Wyprysk kontaktowy, który jest częstym efektem uczulenia, zmniejszają glikokortykosteroidy, maści i kremy, niwelujące świąd skóry. Uczuleni na chrom powinni unikać kontaktu z przedmiotami, które zawierają szkodliwy pierwiastek.

Katarzyna Antos