MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergia na banany


Banany

Ten rodzaj alergii pokarmowej nie należy do rzadkości i bardzo często wchodzi w odczyny krzyżowe.

Banan daje odczyn krzyżowy z białkiem lateksu i owocami kasztana jadalnego. Czym charakteryzuje się alergia na banany?

Banany częściej dają dodatnie próby punktowe i śródskórne oraz test krwi RAST (radioallergosorbent), wyniki prób płatkowych są zazwyczaj ujemne.

Ads code goes here

Owoce nie powodują objawów klinicznych

Badania przeprowadzone na grupie pacjentów potwierdzają, że dodatni wynik otrzymują pacjenci uczuleni na lateks, a kliniczne objawy stwierdzono u nielicznej grupy badanych. Jednakże jedynie część antygenów lateksu daje odczyny krzyżowe z białkiem banana.

Ważne u dentysty

Alergia na lateks występuje często – przy nadwrażliwości na banany, podczas zabiegów czy operacji należy poinformować o tym fakcie chirurgów i stomatologów, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Alergia na banany – objawy

Przy alergii na banany nie stwierdza się jednego objawu klinicznego, są one różnorodne. Najczęściej występuje pokrzywka kontaktowa, zwykle na wargach, czasem także na opuszkach palców. Niezbyt częstym zjawiskiem jest także zespół alergiczny jamy ustnej (OAS).

Banany z cynamonemBanany mogą wywołać także wstrząs anafilaktyczny, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, uczucie drętwienia języka, czasem też łzawienie i nieżyt nosa.

Zapobieganie

Jeśli została stwierdzona alergia na banany, to jednym sposobem jest unikanie alergenu. Wykluczenie z diety bananów pozwoli na uniknięcie trudności, dlatego rzadko dochodzi do silnych reakcji anafilaktycznych.

Jeden komentarz
  1. Wojciech Lenartowicz

    16 marca 2015 at 10:44

    Moja 3 letnia córeczka ją ma, i to bardzo silną! Ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie! Cholerne banany w śladowych ilościach znajdują się sokach, lekach i słodyczach bez wzmianki o tym na opakowaniu!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij