Alergia na alkohol

Czasami może pojawić się uczulenie na winorośl, ale występuje ono w Hiszpanii, gdzie pracownicy pracują przy zbiorach winorośli i produkcji wina. Konsekwencją tego jest zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa. Uczulenie na winorośl pojawia się jedynie podczas jej pylenia, czyli w maju i czerwcu.

W chwili obecnej o wywoływanie anafilaktycznych reakcji podejrzewa się obecne w winie histaminę, sufity oraz tyraminę. Osoby cierpiące na alergię mogą odczuwać migrenowe bóle głowy bądź mogą zauważać zmiany skórne. Aby określić, czy konkretna osoba faktycznie jest uczulona na składniki wina, należy zastosować próby prowokacyjne z próbkami wina oraz próbki placebo.

Alergia na alkohol

Alergia na piwo

W przypadku piwa, to alergię może wywoływać szereg jego składników (m.in. słód jęczmienny, pszenica, chmiel czy drożdże piwne). Jeżeli ktoś jest uczulony na składniki zawarte w piwie, to po jego wypiciu może dojść do tzw. reakcji IgE-zależnych, które objawiają się pokrzywką, dusznością bądź napadami anafilaksji z obrzękami. Czasami pojawia się alergia zawodowa, która jest wynikiem pracy przy produkcji piwa. Jej objawem jest zazwyczaj miejscowo pojawiająca się pokrzywka.

Piwo jest często dodatkiem do potraw bądź kosmetyków i wtedy także może uczulać. Aby wykryć alergię na składniki piwa, to należy wykonać testy skórne punktowe (w przypadku alergii na zboża) bądź testy typu scratch (w przypadku alergii na słód, ryż czy drożdże). Próby prowokacyjne doustne stosuje się bardzo rzadko (w przeciwieństwie do wykrywania alergii na wino).

Sabina Sosnowska