alergia na agrest

Uwielbiamy owoce i chętnie zajadamy się nimi w porze letniej. Na naszych działkach czy w ogrodach możemy spotkać agrest, który raczy nas swoimi owocami. Tak jak większość owoców, ob także znalazł się na liście alergenów pokarmowych. Alergia na agrest – poznaj jej przyczyny i objawy.

Agrest

Agrest a właściwie porzeczka agrest to roślina z rodziny agrestowatych. Występuje nie tylko w Europie, ale także w Azji czy Afryce. W Polsce bardzo często dziczeje, dlatego możemy spotkać krzewy agrestu na różnych terenach zielonych. Owoce mają postać jagody. Przybierają czerwoną, żółtą lub zieloną barwę. Większość odmian charakteryzuje się małymi włoskami, na skórce owoców. Agrest to jeden z letnich owoców, który nadaje się na wszelkiego rodzaju przetworów. Ze względu na słodko-kwaśny smak idealnie komponuje się z deserami czy wypiekami. Krzewy agrestu mają kolce, co utrudnia zbieranie owoców.

Alergia na agrest – przyczyny i objawy

Alergia na agrest występuje dość rzadko. Owoce zawierają dużo witamin, więc raczej korzystnie wpływają na pracę organizmu. Obfitują w pektyny, które regulują procesu układu pokarmowego. Mają bowiem działanie przeczyszczające. Agrest zawiera kwas salicylowy. Związek ten jest substancją organiczną, która występuje w wielu naturalnych warzywach czy owocach. Salicylany stanowią grupę alergenów. Osoby uczulone na kwas salicylowy, mogą mieć także alergię na agrest. To jedna z przyczyn uczulenia. W innym przypadku, winowajcą mogą być sztuczne związki chemiczne, wykorzystywane do uprawy owoców. Wtedy również może dojść do alergii pokarmowej na agrest. Uczuleni na salicylany nie powinni spożywać agrestu. Objawy tego typu alergii mogą ujawnić się na skórze w postaci pokrzywki. Inną możliwością jest także nieżyt nosa czy obrzęk naczynioruchowy. Przy bardzo silnej alergii, istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, co może być groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

alergiaAgrest jest coraz bardziej popularnym owocem w naszym kraju. Ze względu na wspaniały smak i możliwości jego wykorzystania, coraz chętniej sięgamy po owoce tego krzewu. Ale alergicy powinni i uważać na agrest, którego spożycie może zakończyć się niechcianymi objawami uczulenia.

Katarzyna Antos