ŻYCIE INTYMNE Życie z alergią

Alergia a problemy intymne kobiet

Alergia a problemy intymne kobiet

Swędzenie, pieczenie, stany zapalne dróg rodnych, w tym sromu i pochwy. Najczęściej wspólnie z zaczerwienieniem i świądem na wargach sromowych. Te objawy niejednokrotnie mogą pojawić się na ciele kobiet ze skłonnością do alergii.

Źródeł takiego zachowania ciała może być kilka, często zdarza się alergia na lateks, który zawarty jest w prezerwatywach. Mogą uczulać też składniki użyte do barwienia i nadawania im zapachu.

Co ciekawe – zapalenie błony śluzowej pochwy może być także skutkiem zjedzenia kiwi. Jest tak, gdyż owoc ten należy do rodziny gumowców, tej samej do której zalicza się kauczukowiec, którego żywica służy za podstawę do wyrobu lateksu.

Barwniki i aromaty to coraz częstszy składnik higienicznych środków czystości: wkładkach, podpaskach, papierze toaletowym, a także chusteczkach nawilżających do higieny intymnej. Na bieliźnie, która ma kontakt z ciałem, mogą też znaleźć się alergeny z proszku czy płynu do prania ręcznego.

Kierunek – specjaliści

Jeśli od czasu do czasu zdarzają Ci się mniejsze lub większe infekcje w miejscach intymnych i masz podejrzenie o ich alergiczne podłoże – nie wahaj się i zgłoś się do alergologa. Również ginekolog powinien o tym wiedzieć, zwłaszcza, jeśli alergolog potwierdzi u Ciebie alergię za pomocą testów.

Istnieje możliwość przepisania Ci globulek do stosowania miejscowego, a także leków typowych dla alergików, czyli antyhistaminowych.

Co możesz zrobić sama?

Alergia a problemy intymne kobietDbaj o siebie, stosuj środki do higieny intymnej dla alergików, najlepiej z kwasem mlekowym lub innymi łagodzącymi składnikami.

Bieliznę noś tylko bawełnianą, pozwól swojemu ciału oddychać, a do jej prania stosuj delikatne detergenty. Możesz spróbować orzechów do prania, nie zapomnij o dokładnym płukaniu.

Unikaj długich kąpieli i materiałów higienicznych nasyconych środkami zapachowymi i barwnikami. Nie pożyczaj od nikogo ręcznika, aby nie narazić się na dodatkowe zakażenie. Poza tym obserwuj bacznie to, jak reaguje Twoje ciało, bo nieraz samej możesz stwierdzić, co Cię uczula.
(BZ)