alergeny domowe

W  mechanizmie rozwoju atopowego zapalenia skóry dużą rolę odgrywają alergeny powietrzopochodne zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Uważa się, że uszkodzona wierzchnia warstwa skóry ułatwia penetrację tych alergenów. Uczulenie na alergeny wziewne występuje u większości dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.  Zwiększa się ono, jeżeli u dziecka występuje dodatni rodzinny wywiad atopowy, wcześniej wystąpiły objawy AZS oraz w okresie niemowlęcym lub wczesnodziecięcym występowało uczulenie na białko jaja kurzego. Dlatego u chorych na atopowe zapalenie skóry należy jak najwcześniej wprowadzić postępowanie zmniejszające narażenie na kontakt z alergenami powietrzopochodnymi. Alergeny wziewne mogą zaostrzać zmiany skórne zarówno po kontakcie ze skórą chorego, jak i przedostając się do organizmu drogą inhalacyjną.

Do podstawowych alergenów powietrzopochodnych należą:

  1. roztocza kurzu domowego
  2. pyłki roślin
  3. naskórki i sierść zwierząt
  4. pleśnie i ich zarodniki

Roztocza kurzu domowego  roztocze-2

Głównym alergenem kurzu domowego są roztocza i ich odchody. Roztocza to pajęczaki wielkości 0,2-0,35 mm, które żyją od 2 do 6 miesięcy. Żywią się cząstkami organicznymi, głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim (naskórek u chorych na AZS ma dla roztoczy większą wartość odżywczą niż naskórek ludzi zdrowych), ale także włosami, naskórkiem zwierzęcym i innymi resztkami organicznymi znajdującymi się w kurzu domowym. Roztocza żyją w każdym mieszkaniu – najwięcej roztoczy znajduje się w sypialni – ok 10 x więcej niż w innych pomieszczeniach. Jesienią i zimą alergeny swobodnie unoszą się w ogrzewanym powietrzu i ich natężenie jest relatywnie najwyższe w ciągu roku, skutkiem czego – osoby uczulone skarżą się wówczas na nasilenie objawów chorobowych.

Alergeny zwierząt domowych

Spośród alergenów zwierząt do najczęściej uczulających należą alergeny kota, psa, konia i krowy. Uczulają głównie alergeny zawarte w naskórku, ale także w ślinie, pocie i wydzielinach gruczołów łojowych. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi brak dowodów na to, że posiadanie zwierząt w domu wykazuje efekt ochronny na rozwinięcie AZS.

Alergeny pleśni

Grzyby pleśniowe są w naszym środowisku obecne zawsze, a najwięcej znajduje się w ich zarodnikach. Zarodniki niektórych gatunków, jak np. Cladosporium, Aspergillus czy Penicillium znajdują się w powietrzu przez cały rok, jednak sezonowo (szczególnie w okresie jesiennym) może dochodzić do wzrostu ich ilości.

 

Postępowanie ukierunkowanie na zmniejszenie narażenia na alergeny w środowisku domowym:

  1. Utrzymywane w mieszkaniu możliwie najniższej temperatury (poniżej 22°C)
  2. Odpowiednia wentylacja w mieszkaniach w celu zmniejszenia wilgotności względnej poniżej 50%
  3. Zmiana pościeli co tydzień – i pranie jej w wysokiej temperaturze lub z wykorzystaniem specjalistycznych dodatków do prania neutralizujących i usuwających alergeny (np. Allergoff® neutralizator alergenów płyn do tkanin)
  4. Usunięcie z sypialni poduszek i kołder z pierza
  5. Usunięcie z sypialni zwierząt
  6. Unikanie nawilżaczy powietrza
  7. Zmniejszenie liczby kwiatów doniczkowych
  8. Stosowanie środków zmniejszających ilość roztoczy, alergenów roztoczy, pleśni i zwierząt.

Allergoff® – sposób na alergeny

Allergoff® spray to preparat w formie ręcznego rozpylacza służący do opryskiwania miejsc o największym stężeniu alergenów kurzu domowego, takich jak: materace, kanapy, dywany, legowiska zwierząt, pluszowe zabawki czy fotele samochodowe.

Allergoff® wykazuje dwutorowe działanie:

– scala drobiny kurzu w nielotne cząstki, co umożliwia ich usunięcie np. odkurzaczem

– pozbawia je chorobotwórczego działania.

Jak działa Allergoff®?

ALLERGOFF®  to zawiesina polimerowych mikrokapsułek zbudowanych z alkoholu poliwinylowego (PVA), których wnętrze jest  wypełnione mieszaniną substancji wpływających na strukturę chemiczną alergizujących cząstek, przez co tracą one swoje chorobotwórcze oddziaływanie. Po naniesieniu, mikrokapsułki (PVA) wytwarzają polimerowy film, który wiąże drobiny kurzu w większe – nielotne cząsteczki. Związanie kurzu powoduje obniżenie ryzyka inhalacji alergizujących cząstek obecnych we wdychanym powietrzu.

Preparat w zależności od pojemności wystarcza na opryskanie 25-40m2, a jego działanie utrzymuje się do 6 miesięcy.

Korzyści wynikające dla pacjentów z zastosowania preparatu Allergoff®:

– odczuwalne zmniejszenie nasilenia objawów choroby alergicznej

– ochrona przed kontaktem z chorobotwórczymi alergenami, co zmniejsza ryzyko rozwoju choroby alergicznej i może zatrzymać „marsz alergiczny”.

– poprawa komfortu życia alergika

all-lall-r

 

Więcej na temat preparatu na stronie www.allergoff.pl.  Allergoff® można kupić w aptekach lub w sklepie internetowym www.sklep.icbpharma.pl.

Tekst sponsorowany