Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Dziecko w kuchni

dziecko w kuchni

Niektórzy rodzice zapewne nie pozwalają dziecku na zabawę z produktami, które są obecne w kuchni. Inni zaś, chętnie wprowadzają maluchy w ten ciekawy świat. Co może robić dziecko w kuchni? Jak wykorzystać produkty spożywcze do nauki i zabawy?

Dziecko odkrywa kuchnię

Dzieci są ciekawe wszystkiego, co je otacza. Kuchnia wydaje się być idealnym miejscem na niesamowite przygody. W końcu tyle w niej kolorowych warzyw i owoców. Rodzice powinni pozwolić dziecku odkryć te tereny, oczywiście w warunkach przez nich kontrolowanych. Pod opieką dorosłego, maluch nie zrobi sobie krzywdy. Wizyta w kuchni to wspaniała okazja do kreatywnej nauki i zabawy. Wystarczy wykorzystać potencjał, drzemiący w licznych owocach, warzywach i innych produktach.

Zakupy, czyli co kryje torba

Już same zakupy a właściwie ich rozpakowywanie jest okazją do zabawy oraz nauki. Zgadywanie po dotyku, co takiego przynieśliśmy ze sklepu również dziecka wyobraźnię i pobudzi zmysły. Wtedy możemy poopowiadać co nieco o danym produkcie i wskazać miejsce, gdzie chowamy je w naszej kuchni. Warto połączyć to ze wspólnym myciem owoców i warzyw. Naszego malucha na pewno zainteresuje to, co przynieśliśmy ze sklepu, pozwólmy mu zatem na pomoc przy ich rozpakowywaniu.

Robimy ciasto

Lepienie ciasta przypomina zabawę plasteliną czy ciastoliną. Doskonale rozwija zdolności manualne. Wystarczy, że podczas lepienia pierogów czy robienia ciastek damy maluchowi kawałek ciasta, z którego będzie mógł sam coś stworzyć. Do zabawy wystarczą foremki i deska. Przy okazji lepienia ciasta wykorzystajmy mąkę, do rysowania na blacie. Musimy być świadomi, że nie tylko blat zostanie biały, ale najprawdopodobniej wszystko wokół, łącznie z nami i dzieckiem. Ale przecież możemy pozwolić sobie na chwilę beztroskiej zabawy.

Wesołe naleśniki i kanapki

jedzenieDzieci niechętnie sięgają po niektóre produkty. Głównym powodem jest często niewiedza na temat danego produktu i pewne uprzedzenia. Jeśli włączymy dziecko w przygotowanie posiłków, istnieje szansa, że zje coś, czego do tej pory unikało. Pozna obróbkę produktu i będzie mógł sam coś zrobić. Dobrym pomysłem będzie zrobienie naleśników lub kanapek. Dzięki foremkom możemy wyciąć z nich różne kształty. Owoce, kolorowa posypka oraz warzywa posłużą za ozdoby. Z naleśników wyczarujemy wesołe minki, a na kanapkach pojawią się motyle czy samochody. Wyobraźnia dziecka nie zna granic, dlatego warto to wykorzystać.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *