mały alergik

Teoretycznie każde tworzywo może uczulać, w praktyce czyste drewno rzadziej bywa postrzegane przez układ immunologiczny jako wróg niż kolorowa guma. Warto jednak pamiętać, iż materiał materiałowi nierówny, wiele zależy od sposobu produkcji oraz stosowanych farb, lakierów itp. O czym należy pamiętać, przygotowując pokój dziecięcy, gdy nasza pociecha zmaga się z alergią?

Rodzic nie potrafi przejść obojętnie obok swędzącej wysypki na ciele malucha, która nie pozwala mu zmrużyć oczu. Nic dziwnego, że pragnie ustalić przyczynę uciążliwych dolegliwości. Gdy znamy alergen, możemy przystąpić do działania. Niektóre substancje, które wywołują uczulenie, można stosunkowo łatwo wyeliminować z życia dziecka. Co zrobić, gdy nie potrafimy zidentyfikować „wroga”, a nasza pociecha ciągle kicha? Usuńmy z pokoju latorośli najczęściej spotykane alergeny. Potencjalne ryzyko stanowią roztocza, czyli niewielkie organizmy zaliczane do pajęczaków, które szczególnie upodobały sobie dywany, pościel i zasłony. O ile z tych pierwszych można jeszcze zrezygnować, zastępując je panelami, o tyle trudno obyć się bez kołdry czy poduszki.

pokój małego alergika

Remont pokoju dziecięcego – tapety kontra farby

Zanim przystąpisz do aranżacji pokoju dziecięcego, odśwież pomieszczenie, w którym będzie przebywał mały alergik. Nie musisz od razu przeprowadzać remontu generalnego, wystarczy, że odmalujesz ściany, zmienisz tapetę itp. Na czas trwania prac zawieź dziecko do dziadków, wujków, nie narażaj pociechy na kontakt z chemikaliami i wszechobecnym kurzem. Opary farby mogą zaostrzyć przebieg schorzeń o podłożu alergicznym, podobnie działają kleje do tapet. Planujesz wizytę w sklepie z materiałami budowlanymi? Wydrukuj z internetu wszystkie symbole, pod którymi kryją się produkty hipoalergiczne. W sklepach coraz częściej można spotkać farby opracowane z myślą o osobach, które zmagają się z alergiami.

Czy na ścianach w pokoju małego alergika można przykleić kolorową tapetę? Czym kierować się, dokonując wyboru? Jeśli pociecha marzy o tapecie z bohaterem ulubionej kreskówki, przyjrzyj się jej właściwościom. W miarę możliwości wybieraj materiały wodoodporne, które można przetrzeć mokrą ścierką i tym samym pozbyć się zalegającego kurzu. Nie oszczędzaj na tapecie dla małego alergika, wybieraj produkty sprawdzonych marek, które cieszą się dobrą renomą. Niektóre firmy tną koszty, decydując się surowce wątpliwego pochodzenia. Tania farba zawiera więcej substancji potencjalnie toksycznych niż emulsja ze średniej półki cenowej. Te same zasady rządzą rynkiem tapet.

pokój małego alergika

W przypadku tapet niezwykle istotną rolę odgrywa tworzywo, z którego zostały wykonane oraz faktura. W pokoju małego alergika najlepiej sprawdzą się gładkie, papierowe dekoracje. Choć tapety teksturowe wyglądają niezwykle efektownie, stwarzają dogodne warunki dla rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. Trudno dotrzeć ścierką do każdego zakamarka, toteż nie jesteśmy w stanie usunąć z nich zarodników Alternaria czy Cladosporium. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu malucha przekracza 70%, zrezygnujmy z tapety na rzecz farby hipoalergicznej. Wprawdzie klej zawiera substancje grzybobójcze, ale mają one ograniczony zakres działania.