MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Ząbkowanie u dzieci – jak przynieść ulgę maluchowi?


gryzaczek

Przed młodymi rodzicami staje wiele wyzwań związanych z pielęgnacją oraz wychowaniem dziecka. Jednym z większych jest ząbkowanie u dzieci. Aby przetrwać ten czas konieczna jest wiedza jak przynieść ulgę maluchowi.

 

Ads code goes here

Masaż na ząbkowanie

Wyrzynanie się ząbków jest dla malucha bolesnym przeżyciem, z którym dziecko nie potrafi poradzić sobie spokojnie. Ulgę mogą przynieść masaże dziąseł wykonywane przez rodziców. Mogą być wykonywane przy użyciu silikonowej osłonki na palec – do zakupienia m.in. w aptekach – albo przy pomocy pieluszki tetrowej. Masowanie dziąseł dziecka okrężnymi ruchami spowoduje ulgę w bólu. Trzeba jednak obserwować czy maluchowi podoba się taki zabieg. Są dzieci, które bardzo go lubią i chętnie nadstawiają usta, są i takie, które płaczą wówczas jeszcze bardziej. Jeżeli zauważy się opór, nie należy zmuszać dziecka, ale skorzystać z innego sposobu.

 

Gryzienie na ząbkowanie

Dyskomfort wywołany ząbkowanie u dzieci, zmniejszy również możliwość gryzienia. Dobrze sprawdzają się gryzaczki przeznaczone specjalnie o przynoszenia ulgi maluchowi. Zabezpieczają one przed uszkodzeniem dziąseł, a jeżeli są wypełnione wodą albo specjalnym żelem zapewniają dodatkową ulgę. Gryzaczki z wodą lub żelem przed podaniem dziecku trzeba włożyć do lodówki, w żadnym wypadku nie do zamrażalnika. Wystarczy pięć minut i można podać gryzaczek dziecku. Chłód spowoduje zmniejszenie bólu oraz opuchlizny, a efekt będzie bardziej długotrwały, niż masaż.

sposoby-na-zabkowanie

Rumianek na ząbkowanie  u dzieci

Znanym od pokoleń i nadal stosowanym sposobem, który może przynieść ulgę maluchowi jest rumianek. Wystarczy zaparzyć jedną torebkę herbaty ekspresowej, rumiankowej i pozostawić do ostudzenia. Gdy napar będzie chłodny, owinąć wokół palca gazę, dziecko posadzić na kolanach, a następnie zamoczyć palec w rumianku. Wilgotnym materiałem okładać delikatnie dziecięce dziąsła. Rumianek przyniesie ulgę oraz zmniejszy obrzęk wewnątrz ust malucha. Metoda jest bardzo skuteczna, jednak nie mogą jej stosować alergicy.

 

Melisa na ząbkowanie

W przetrwaniu ząbkowania skuteczna jest równie melisa, którą dziecko może popijać. Herbatka uspokoi zdenerwowanie i niepokój, ukoi nerwy i pomoże na pewien czas zapomnieć o bólu wewnątrz ust. Ułatwi również zasypianie, co w tym szczególnym stanie bywa dla dziecka wyzwaniem. Melisa jest polecana dzieciom dopiero od 4 miesiącu życia.

 

Chrupanie na ząbkowanie

Pomimo dyskomfortu w ustach i swędzenia dziąseł, przynieść ulgę w ząbkowaniu mogą również produkty do chrupania. W zależności od preferencji dziecka można mu podsunąć ciasteczka chrupkie, chłodny kawałek jabłka albo marchewkę, tak samo jak rumianek sprawdzoną przez pokolenia.

Karolina Skrzek

Jeden komentarz
  1. Iza

    27 października 2015 at 15:41

    Mój maluszek lubi jak masuje mu dziąsła specjalną nakładką na palec, trochę mnie wtedy podgryza ale przynosi mu to znaczną ulgę. Jestem ostrożna w stosowaniu ziół u dzieci więc melisa odpada ale rumianek jak najbardziej. W kryzysowych sytuacjach sięgam po milifen, ibuprofen w syropku, który działa również przeciwzapalnie. No i oczywiście dużo cierpliwości i czułości.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij