gryzaczek

Przed młodymi rodzicami staje wiele wyzwań związanych z pielęgnacją oraz wychowaniem dziecka. Jednym z większych jest ząbkowanie u dzieci. Aby przetrwać ten czas konieczna jest wiedza jak przynieść ulgę maluchowi.

 

Masaż na ząbkowanie

REKLAMA

Wyrzynanie się ząbków jest dla malucha bolesnym przeżyciem, z którym dziecko nie potrafi poradzić sobie spokojnie. Ulgę mogą przynieść masaże dziąseł wykonywane przez rodziców. Mogą być wykonywane przy użyciu silikonowej osłonki na palec – do zakupienia m.in. w aptekach – albo przy pomocy pieluszki tetrowej. Masowanie dziąseł dziecka okrężnymi ruchami spowoduje ulgę w bólu. Trzeba jednak obserwować czy maluchowi podoba się taki zabieg. Są dzieci, które bardzo go lubią i chętnie nadstawiają usta, są i takie, które płaczą wówczas jeszcze bardziej. Jeżeli zauważy się opór, nie należy zmuszać dziecka, ale skorzystać z innego sposobu.

 

Gryzienie na ząbkowanie

Dyskomfort wywołany ząbkowanie u dzieci, zmniejszy również możliwość gryzienia. Dobrze sprawdzają się gryzaczki przeznaczone specjalnie o przynoszenia ulgi maluchowi. Zabezpieczają one przed uszkodzeniem dziąseł, a jeżeli są wypełnione wodą albo specjalnym żelem zapewniają dodatkową ulgę. Gryzaczki z wodą lub żelem przed podaniem dziecku trzeba włożyć do lodówki, w żadnym wypadku nie do zamrażalnika. Wystarczy pięć minut i można podać gryzaczek dziecku. Chłód spowoduje zmniejszenie bólu oraz opuchlizny, a efekt będzie bardziej długotrwały, niż masaż.

sposoby-na-zabkowanie

Rumianek na ząbkowanie  u dzieci

Znanym od pokoleń i nadal stosowanym sposobem, który może przynieść ulgę maluchowi jest rumianek. Wystarczy zaparzyć jedną torebkę herbaty ekspresowej, rumiankowej i pozostawić do ostudzenia. Gdy napar będzie chłodny, owinąć wokół palca gazę, dziecko posadzić na kolanach, a następnie zamoczyć palec w rumianku. Wilgotnym materiałem okładać delikatnie dziecięce dziąsła. Rumianek przyniesie ulgę oraz zmniejszy obrzęk wewnątrz ust malucha. Metoda jest bardzo skuteczna, jednak nie mogą jej stosować alergicy.

 

Melisa na ząbkowanie

W przetrwaniu ząbkowania skuteczna jest równie melisa, którą dziecko może popijać. Herbatka uspokoi zdenerwowanie i niepokój, ukoi nerwy i pomoże na pewien czas zapomnieć o bólu wewnątrz ust. Ułatwi również zasypianie, co w tym szczególnym stanie bywa dla dziecka wyzwaniem. Melisa jest polecana dzieciom dopiero od 4 miesiącu życia.

 

Chrupanie na ząbkowanie

Pomimo dyskomfortu w ustach i swędzenia dziąseł, przynieść ulgę w ząbkowaniu mogą również produkty do chrupania. W zależności od preferencji dziecka można mu podsunąć ciasteczka chrupkie, chłodny kawałek jabłka albo marchewkę, tak samo jak rumianek sprawdzoną przez pokolenia.

Karolina Skrzek

1 KOMENTARZ

  1. Mój maluszek lubi jak masuje mu dziąsła specjalną nakładką na palec, trochę mnie wtedy podgryza ale przynosi mu to znaczną ulgę. Jestem ostrożna w stosowaniu ziół u dzieci więc melisa odpada ale rumianek jak najbardziej. W kryzysowych sytuacjach sięgam po milifen, ibuprofen w syropku, który działa również przeciwzapalnie. No i oczywiście dużo cierpliwości i czułości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here