Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Uczulenie na świnkę morską – czy uniemożliwia posiadanie zwierzątka?

swinke-morska

Zwierzęta domowe to prawdziwi przyjaciele, nie tylko dzieci. Niestety mogą wywoływać alergie. Jedną z nich jest uczulenie na świnkę morską – czy uniemożliwia posiadanie zwierzątka?

Świnka morska

Świnka morska to wspaniałe zwierzę hodowlane, w szczególności dla dzieci. Nie wymaga zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych. To udomowione zwierzątko bardzo lubi towarzystwo, w naturze żyje w stadzie. Świnki żyją około 8 lat. Liczne odmiany i zróżnicowane formy włosia są bardzo atrakcyjne dla hodowców, dlatego świnki morskie są bardzo popularne.

Uczulenie na świnkę morską

Objawy alergii na świnkę morską obserwuje się coraz częściej. Dawniej uczulenie dotykało tylko pracowników laboratoriów, ponieważ właśnie świnki są zwierzętami, które się w nich wykorzystuje. Wraz z ich popularnością, wzrosła ilość uczuleń wśród posiadaczy świnek. Do najczęstszych objawów należy katar, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, świąd czy dolegliwości układu oddechowego takie jak duszności, kaszel a nawet astma oskrzelowa. Objawy mogą być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla dziecka.

Alergia na świnkę morską – czy uniemożliwia posiadanie zwierzątka?

swinka-morska

W przypadku uczulenia na świnkę morską najlepiej unikać kontaktów ze zwierzątkiem. Dzieci lubią bawić się z domowymi pupilami, głaskają i przytulają je, co może wzmagać objawy alergii. Zanim zdecydujemy się na zakup świnki morskiej najlepiej porozmawiajmy z alergologiem. Rozważmy wszystkie argumenty za i przeciw. Pamiętajmy, że zdrowie dziecka jest w tym przypadku kluczowe. Oddanie zwierzątka może być dla dziecka bardzo trudnym przeżyciem, dlatego zanim zdecydujemy się kupić świnkę, dobrze to przemyśleć. Jeśli nie chcemy zrezygnować ze zwierzaka, wystarczy zachować odpowiednie zasady, które pozwolą na zmniejszenie objawów alergii. Klatka ze świnką nie może stać w pokoju dziecka. Nasza pociecha nie może sprzątać klatki ani zmieniać trocin. Po każdym kontakcie ze świnką, dziecko musi pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Możemy także zapytać weterynarza o specjalny środek neutralizujący wydzielanie alergenów. Wtedy nie musimy niszczyć marzeń malucha o hodowaniu świnki morskiej.

Świnka morska to bardzo przyjazne zwierzątko. Jednak jej sierść możemy nas uczulać. Zawsze możemy zrezygnować z jej hodowania lub wprowadzić w życie określone zasady, które nie wykluczą posiadania świnki morskiej. Wybór należy do nas.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *