wady wrodzone

Nie wszystkie dzieci rodzą się w pełni zdrowe. Niektóre z przypadków medycznych mają wady, które powstają w wyniku genów czy innych czynników. Jakie są najczęściej spotykane wady wrodzone u dziecka?

Wady wrodzone u dziecka

Kobieta spodziewająca się dziecka, wyczekująca na poród pragnie, by pociecha urodziła się zdrowa. To najważniejszy aspekt ciąży, ale niestety nie zawsze dziecko rozwija się prawidłowo. Czasem nie mamy wpływu na powstałe zaburzenia czy wady, ponieważ w grę wchodzą czynniki genetyczne. Nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Różne sytuacje w czasie trwania ciąży, takie jak choroby czy wypadku, przyczyniają się do rozwoju płodu i dalszego życia dziecka. Wady wrodzone bardzo często są przyczyną zgonów u niemowlaków. Niektóre z nich można jednak wcześnie wykryć i skutecznie leczyć.

Wady cewy nerwowej

We wczesnym okresie rozwoju płodu, może dojść do powstania wad cewy nerwowej, czyli poważnych wad mózgu i rdzenia kręgowego. Należy do nich bezmózgowie, przepuklina mózgowa czy rozszczep kręgosłupa. W przypadku bezmózgowia, obserwuje się wysoka śmiertelność, przed samym porodem lub tuż po nim. Ubytki w tkance mózgu prowadzą do upośledzenia umysłowego a problemy z kręgosłupem, skutkują zaburzeniami ruchomości dziecka i jego układu nerwowego. W zapobieganiu tego typu wad pomaga planowanie ciąży i profilaktyka w kierunku cukrzycy.

Wady nerek i układu moczowego

U dzieci z tymi wadami obserwuje się wysoką umieralność. Czynniki genetyczne odgrywają tutaj bardzo ważną rolę, dlatego zarówno dziecko, jak i rodzice powinni zostać objęci opieką odpowiedniego specjalisty. Wady mogą być jednostronne lub obustronne. W najgorszym przypadku, u dziecka diagnozuje się schyłkową niewydolność nerek. To właśnie ta choroba przyczynia się do dużej ilości zgonów.

Wady narządu wzroku

Bezocze, małoocze czy beztęczówkowość to najczęściej spotykane wady wrodzone narządu wzroku u dzieci. Powstają zwykle u dzieci ze związków izolowanych grup etnicznych czy małżeństw krewniaczych. Zaburzenia związane ze wzrokiem są bardzo trudne w leczeniu.

Wady przewodu pokarmowego

wady wrodzone u dzieckaW tej grupie wyróżnia się wrodzone zarośnięcie przełyku, które charakteryzuje się przerwaniem ciągłości przełyku. Tego typu wady mogą pociągnąć za sobą kolejne. W diagnostyce stosuje się specjalistyczne badania genetyczne, wykonywane na oddziale genetyki dziecięcej, chirurgii dziecięcej czy oddziale intensywnej terapii.

Katarzyna Antos