skurcze porodowe

Czas wyczekiwania przyjścia na świat dziecka kończy się, gdy nadchodzi moment porodu. Dla kobiety to szczególny czas. Odpowiednie sygnały dają ciału znak, że dziecko jest już gotowe, by pojawić się na świecie. Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe – czy to już czas?

Kobiety, szczególnie te, które będą rodzić po praz pierwszy, obawiają się nie tylko samego porodu, ale momentu, w którym będą wiedziały, ze zaczynaj,a rodzić. Mimo tego, że czas rozwiązania jest wyznaczany przez lekarza prowadzącego, różne czynniki mogą przyśpieszyć lub opóźnić poród. Jego termin jest więc datą umowną, a natura może wybrać sobie zupełnie inny czas. Urodzenie dziecka, dwa tygodnie po, czy przed terminem mieści się w granicach normy, więc nie ma obaw do niepokoju. Skurcze porodowe są jednym z sygnałów akcji porodowej. Ale jak kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji pierwszy raz, ma je rozpoznać? Ciało kobiety daje takie objawy, które oznaczają pełną gotowość do długo wyczekiwanej chwili.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Przyszłe mamy zwykle zbyt wcześnie pojawiają się w szpitalu. Pierwszy poród zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu godzin, więc nie należy przejmować się tym, że nie zdążymy do szpitala na czas, urodzimy w domu czy w samochodzie. Skrajne sytuacje zdarzają się raczej sporadycznie. Pojawiające się skurcze wcale nie muszą zwiastować porodu. Jeśli są nieregularne i mają różne natężenie, to najprawdopodobniej fałszywy alarm. Skurcze porodowe to ruchy macicy, którym zwykle towarzyszy napływający falami ból porodowy. Zwiastujące o porodzie skurcze są regularne. Na początku mogą pojawiać się co 10 minut, stopniowo występując coraz częściej, średnio co 5 minut. Ich siła również powinna być proporcjonalna, co do okresu czasu. Wraz z jego biegiem są mocniejsze i bardziej boleśnie odczuwane przez kobietę. Nawet pod wpływem chodzenia czy leżenia w wygodnej pozycji, ich natężenie się nie zmienia. Same skurcze to nie wszystko. Jeśli mowa o prawdziwym porodzie, zaobserwujemy także krwawy śluz, wydzielający się z pochwy. Ból, który kobieta odczuwa w trakcie porodu, ma swoje źródło w dole brzucha i promieniuje na cały jego obszar oraz dolny odcinek pleców.

poródGdy skurcze zaczną się pojawiać, warto je mierzyć i obserwować reakcje organizmu. Przy dużych przerwach czasowych, możemy mieć pewność, że do porodu jeszcze mamy czas. Dopiero, gdy skurcze macicy występują w coraz to krótszym czasie i są mocniejsze, nie należy zwlekać z wyjazdem do szpitala. Skurcze porodowe, które pojawiają się co 5 minut, i trwają do 60 sekund, zwiastują o porodzie, a to znak, że już niedługo powitamy swoje dziecko.

Katarzyna Antos