Powroty do szkoły nie są łatwe, szczególnie dla najmłodszych alergików. Gdy wakacje dobiegają końca, a tornistry są wypełnione po brzegi książkami i przyborami szkolnymi, czas zwrócić uwagę na czynniki związane z alergią. Alergia dzieci – jak przygotować się do powrotu do szkoły?
Alergia u dzieci
Alergia u najmłodszych przybiera różną formę. Bardzo często jest to uczulenie wziewne, głównie na pyłki, sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego. Astma ma niekiedy źródło właśnie w tego typu alergiach, związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego. Oprócz takich oznak, występować może przewlekły katar czy łzawienie oczu. Innym problemem dzieci są alergie pokarmowe. Uczulają przeróżne produkty pokarmowe, od warzyw zaczynając aż po orzeszki czy owoce morza kończąc. Dość widocznym i uciążliwym uczuleniem są alergie skórne i związane z nimi choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry. Liczba małych alergików wciąż rośnie,co jest związane z różnymi czynnikami, m.in. ze zbyt higienicznym życiem czy zanieczyszczeniem środowiska.
Jak przygotować się do powrotu do szkoły?
Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto wybrać się do alergologa. Kontrolne wizyty lekarskie to obowiązek każdego alergika. Określi on stan zdrowia pacjenta po wakacjach i ewentualnie przepisze nam nowe leki, w razie potrzeby silniejsze. W szkole czyha wiele alergenów, co nie oznacza, że takie środowisko jest poważnym zagrożeniem dla dziecka. Dobrze przygotowany alergik poradzi sobie w każdych warunkach. Podstawą jest poinformowanie wychowawcy dziecka o jego problemach zdrowotnych. Rodzice pierwszaków zwykle wypełniają ankiety dotyczące dziecka. Szczegółowe informacje pozwalają nauczycielowi na zapanowanie nad poszczególnymi uczniami, co także przekłada się na ich bezpieczeństwo. Czujny wychowawca będzie wiedział, jak zachować się na wypadek nagłego ataku alergii. Jeśli nasz maluch przyjmuje leki na alergię, także należy to zgłosić nauczycielom. Wówczas nie spotkamy się z żadnymi problemami oraz uwagami, a nasz maluch zamiast ciągle kichać, będzie mógł skupić się na zabawie i nauce. Alergia nie zwalnia dziecka z zajęć wychowania fizycznego. Nawet astmatycy mogą uprawiać sport, o czym świadczą wybitnie sportowcy. Pozwólmy więc dziecku rozwijać zdolność ruchową, co tylko korzystnie wpłynie na jego zdrowie. Problematyczną kwestią może być jedzenie. To ważny punkt rodziców dzieci uczulonych na pokarmy. Powinni oni uczulić pociechę, by nie przyjmowała jedzenia od rówieśników. Przygotowanie dziecku kanapek czy zdrowych przekąsek będzie najlepszym rozwiązaniem. Niektóre placówki szkolne umożliwiają ułożenie menu dla alergika. Warto sprawdzić to wcześniej, zanim zapiszemy dziecko na obiady w szkole. Wiadomo, że z czynnikami, takimi jak kurz czy unoszące się w powietrzu pyłki niewiele możemy zdziałać, ale gdy nasz maluch będzie miał świadomość, że w szkole jest bezpieczny, z pewnością nie będzie przejmował się alergią. Sklepy papiernicze oferują szereg artykułów szkolnych dla alergików, więc po takie warto sięgnąć.
Przed pójściem do szkoły najlepiej porozmawiać z dzieckiem o alergii. Oswojenie się z nową sytuacją pomoże mu odnaleźć się w murach szkoły. Przede wszystkim należy wytłumaczyć maluchowi, że nie musi wstydzić się tego, że jest alergikiem i zdarza mu się kichnąć czy wziąć leki wziewne. Rozmowa z rodzicami innych dzieci z klasy także może być owocna, z pewnością wzmocni akceptację grupy i integrację.
Katarzyna Antos