poród

Kobiety spodziewające się dziecka stają przed podjęciem ważnej decyzji – poród w domu czy w szpitalu? Być może poznanie zalet oraz wad obu opcji, pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Okres ciąży i porodu

Ciąża to piękny czas dla kobiety i jej bliskich. Nowy członek rodziny jest zawsze wyczekiwany z ogromną niecierpliwością. Przy prawidłowym przebiegu ciąży, po 9. miesiącach następuje ważna chwila w życiu matki i dziecka. Poród i narodziny dziecka to początek nowego istnienia i życia. Ten ważny moment bywa bolesny ale piękny i niezapomniany. Kobieta może wybrać gdzie i jakim sposobem urodzić swoje dziecko. Jednak który z nich jest najlepszy?

Poród w domu

Poród w domu to opcja dla rodziców, którzy pragną zachować intymną i rodzinną atmosferę, podczas tak ważnej chwili jak narodziny dziecka. Z dala od szpitalnego szumu i dużej ilości pielęgniarek oraz lekarzy. Dawniej, gdy nie było możliwości dojazdu do szpitala, lub w bliskiej okolicy brakowało takiego miejsca, kobiety często rodziły w domach, z pomocą akuszerki. Do porodu w domu trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim lekarz musi stwierdzić, czy nie ma zagrożenia ani żadnych przeciwwskazań na podjecie takiej decyzji. Przy porodzie może zajść potrzeba pomocy medycznej i socjalnego sprzętu, który znajduje się tylko w szpitalach. W gotowości powinien być zatem sprawny samochód i telefon. Po urodzeniu dziecko musi zbadać lekarz pediatra. Taka forma rodzenia nie jest jednak wskazana przy chorobach takich jak niedokrwistość oraz w przypadku bliźniaków.

Poród w szpitalu

Szpitalny poród to najczęściej wybierana przez kobiety forma urodzenia dziecka. Wizyta w szpitalu zapewnia bezpieczeństwo i gwarantuje natychmiastową pomoc. Monitoruje się także stan pacjentki i podejmuje odpowiednie kroki, kiedy nadjedzie właściwy moment. Niestety panie miewają złe doświadczenia z porodami w szpitalu. Wszystko zależy jednak od pracowników służby zdrowia i tego jakie warunki panują na danym oddziale. poród w szpitaluWarto więc wybrać takie szpital, który ma jak najlepsze opinie i w którym dostatecznie zaopiekują się przyszłą mamą i jej maleństwem. W szpitalu możemy odetchnąć spokojnie, ponieważ dziecko zaraz po urodzeniu jest badane i rejestrowane. Świeżo upieczona mama może więc odpocząć po porodzie. Choć szpital nie zapewnia takiej intymności jak domowe zacisze, podczas porodu może towarzyszyć kobiecie jej partner, wspierając ją w tych jakże ważnych chwilach.

W domu czy w szpitalu?

Zarówno poród w szpitalu jak i w domu ma swoje wady oraz zalety. Zanim podejmiemy decyzję warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie która lokalizacja, w określonym przypadku ciąży będzie najlepsza. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się poród w prywatnej klinice, gdzie zagwarantują nam opiekę na najwyższym poziomie. Niestety to dość kosztowna opcja. Namiastka porodu w domu może być poród rodzinny w szpitalu, gdzie będą towarzyszyć nam bliscy. Decyzja należy do matki, która powinna kierować się przede wszystkim dobrem i zdrowiem swoim oraz dziecka.

Katarzyna Antos