Aspiryna lizynowa w donosowej próbie prowokacyjnej

Jeśli po zażyciu leków wystąpią jakiekolwiek symptomy wskazujące na możliwość pojawienia się alergii, lekarz z pewnością będzie chciał sprawdzić, czy i w jakim stopniu jesteś uczulony. W przypadku podejrzeń, najpewniej zleci wykonanie donosowej próby prowokacyjnej z aspiryną lizynową.

Dzięki temu badaniu można nie tylko sprawdzić stan naszego zdrowia, ale również dopasować leki, dzięki którym będziemy mniej odczuwać skutki uczulenia.

Jak przeprowadza się badanie?

Badanie nie jest ani bolesne ani czasochłonne. Nie jest również niebezpieczne. Podobnie jak przy tradycyjnej donosowiej próbie alergenowej przeprowadza się je w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu, po odpowiednim przygotowaniu pacjenta. Co to oznacza?

Badanie lekarskie przy alergiiPo przeprowadzeniu wywiadu (w celu stwierdzenia, że pacjent nadaje się do badania) na dzień przed badaniem aplikuje się na dolne małżowiny nosa placebo, roztwór NaCl.

Następnego dnia po zaaklimatyzowaniu się chorego w pomieszczeniu przeznaczonym do badania, przeprowadza się wyjściową ocenę stanu pacjenta: stan wydzieliny, blokadę i świąd nosa, świąd i pieczenie oczu.