W okresie zimowym częściej chorujemy, a kaszel jest jednym z objawów przeziębienia. Równie dobrze może oznaczać zupełnie inne schorzenie. Zwykły kaszel czy poważna choroba układu oddechowego? Jak rozpoznać objawy i pomóc dziecku?
Kaszel u dziecka
Każdy z nas choć raz miał problem z układem oddechowym, co objawiało się kaszlem. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że w przypadku kłopotów zdrowotnych, może sygnalizować nam, że dzieje się coś niepokojącego. Kaszel jest tego typu reakcją obronną układu oddechowego. Gdy błony śluzowe gardła są podrażnione, zaczynamy kaszleć. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to przeziębienie, lecz może okazać się, że powodem kaszlu jest ciało obce, które przedostało się do układu oddechowego. Kurz czy inne alergeny wziewne, często wywołują odruch kaszlu, nie tylko u dzieci.
Zwykły kaszel czy poważna choroba?
Nie ma powodów do niepokoju, gdy mamy styczność z kaszlem, pojawiającym się przy przeziębieniu. Nadmierna produkcja wydzieliny musi znaleźć drogę ujścia, stąd odkrztuszanie. Przyczyną kaszlu w okresie przeziębienia będą wirusy lub bakterie. Kaszel jest jednak na tyle powszechnym objawem chorobowym, że może sygnalizować także o poważnej chorobie. Jeśli nie mamy pewności, czy nasze dziecko właśnie złapało przeziębienie, udajmy się do lekarza, który dzięki badaniu postawi właściwą diagnozę.
Infekcja górnych dróg oddechowych to nie wszystko. Zdarzają się również niebezpieczne schorzenia. Jednym z nich jest ostre zapalenie krtani. Kaszel to tylko jedna z jego oznak. Oprócz niego pojawiają się ataki duszności, szczególnie w nocy. W takim przypadku konieczne jest leczenie, czasem szpitalne. Zapalenie oskrzeli to następna choroba, której objawem jest uciążliwy kaszel. Duszności mogą się nasilać, a w grupie ryzyka są alergicy. Zapalenia oskrzeli absolutnie nie można bagatelizować, podobnie jak zapalenie płuc. Doskonale pamiętamy z literatury, że dawniej pacjenci z poważnym zapaleniem płuc kończyli ze skutkiem śmiertelnym. Dziś medycyna wygląda na szczęście inaczej i z takim schorzeniem możemy sobie poradzić. Lekarz rozpozna zapalenie płuc, które wymaga leczenia. Przy zaobserwowaniu duszności, gorączki i ciągłego kaszlu, lepiej jak najszybciej udać się do lekarza.
Uwaga na krztusiec
Ostrą chorobą bakteryjną z kaszlem w roli głównej jest krztusiec. Chorują szczególnie dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia. Szczepienie przeciw krztuścowi jest obowiązkowe, ale mimo prewencji, zawsze istnieje ryzyko rozwoju choroby. Kaszel może utrzymywać się przez długi czas, nawet przy antybiotykoterapii. Krztusiec jest bardzo niebezpieczną chorobą, więc rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie niepokojące oznaki zmian, zachodzących u dziecka.
Syrop na kaszel może okazać się niewystarczającym środkiem leczniczym u najmłodszych. Na przeziębienie pomoże, ale w przypadku poważnej choroby niewiele zdziała. Choroby takie jak zapalenie płuc czy krztusiec wymagają bardziej specjalistycznego leczenia, a często także hospitalizacji. Musimy pamiętać, że organizm dziecka wciąż się rozwija, dlatego z pozoru błahe objawy, mogą wydawać się groźne.
Katarzyna Antos
Na początku sposoby domowe, jeśli nie pomogą to bardziej specjalistyczne leczenie